1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Virüs paniği! Yakalananların sayısı giderek artıyor

Virüs paniği! Yakalananların sayısı giderek artıyor

Çin'deki Hubey eyaletinde yer alan Vuhan kentinde, akut solunum yolu sendromu denile SARS benzeri bir virüs, 4 kişide daha görüldüğü belli oldu. Çinli yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre sayı giderek de artıyor.

Virüs paniği! Yakalananların sayısı giderek artıyor

Çin'de akut rahatsızlığı benzeri bir hastalık giderek yayılıyor. Yetkililer ise vatandaşı virüse karşı sürekli uyarıyor.

Vuhan Belediye Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, kentte yılbaşından bu yana bulaşıcı virüsten etkilenenlerin sayısının 45'e yükseldiği belirtildi. 

Açıklamada, virüs sebebiyle 2 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin durumunun ağır olduğu, tedavi edilen 15 kişinin de taburcu edildiği kaydedildi.

Dün ABD, Vuhan'dan gelen yolcuları sağlık taramasından geçirmeye başlayacağını duyurmuştu.

Çin'deki "gizemli hastalık" 

Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde ortaya çıkan salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

SARS nedeniyle 2003'te Çin'de 349, Hong Kong'da 299 kişi yaşamını yitirmişti.

Diğer yandan yerel yetkililer, Vuhan'da onlarca kişide görülen hastalığın SARS olmadığını belirtmiş ve yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olma ihtimalini ortadan kaldırdığını ifade etmişti.

Vuhan dışında Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da bu hastalığın belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Çin dışında rastlanan vakalarda, hastaların Vuhan'a seyahat etmiş kişiler olması salgın ihtimalini güçlendiriyor.

HABERE YORUM KAT