1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Virüsün mikroskobik ortamdaki ilk görüntüleri yayınlandı

Virüsün mikroskobik ortamdaki ilk görüntüleri yayınlandı

Çin'in Wuhan kentinde geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan coronavirüs salgını nedeniyleHayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe artarken virüsün kontrol altına alınmasına yardım etmesi için 14 uzmandan oluşan bir araştırma ekibi kuruldu. Bu vesile ile de, virüsün mikroskobik ortamdaki ilk görüntüleri ortaya çıkmış oldu.

Virüsün mikroskobik ortamdaki ilk görüntüleri yayınlandı

Çin'in Wuhan kentinde ilk olarak 12 Aralık'ta ortaya çıkan ve dünyayı kasıp kavurmaya başlayan coronavirüs salgını giderek yayılmaya devam ediyor. Çin merkez televizyonunun (CCTV) Çin Ulusal Sağlık Komisyonu verilerini aktardığı habere göre, virüsten etkilenen kişi sayısı 830'a yükselirken, ölü sayısı ise 26'ya çıktı. Virüsten etkilenen 830 kişiden 177'sinin durumun ağır olduğu ifade edildi.

Diğer yandan salgından etkilenen kişilerle temasa geçen kişilerden müşahade altına alınanların sayısı 8 bin 420'ye çıkarken, virüs taşıma durumları "şüpheli" olan kişilerin sayısı ise 1072 olarak açıklandı.

DSÖ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesi Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, coronovirüsle ilgili "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmek için erken olduğunu söyledi. DSÖ'nün virüsle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini belirten Tedros, "Bugün acil durum ilan etmememiz, DSÖ'nün olayı ciddi bulmadığı veya ciddiye almadığı anlamına gelmiyor" ifadelerini kullandı. 

VİRÜS ÇİN'DEN 9 ÜLKEYE SIÇRADI

Salgın, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi'nde birer kişide, ABD, Japonya, Güney Kore'de 1'er kişide, Tayland'da 3 kişide tespit edildikten sonra, Singapur, Vieatnam ve Suudi Arabistan'a da sıçradı.

bolge gundem

14 KİŞİLİK UZMAN ARAŞTIRMA EKİBİ KURULDU

Çin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) salgınının engellenmesi ve kontrol altına alınmasına yardım etmek üzere 14 uzmandan oluşan araştırma ekibinin kurulduğunu açıkladı. Bakanlığın, Ulusal Sağlık Komisyonu ve çeşitli departmanlarla oluşturduğu araştırma ekibi, virüsün izini, bulaşıcılığını, tespit yöntemlerini, genetik evrimini araştıracak ve aşı geliştirilmesi yönünde destek verecek. Araştırma ekibine, ülkede 2003'te patlak veren şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınına karşı mücadelesiyle tanınan Bilim Adamı Cong Nanşan liderlik edecek.

ÇİN SEDDİ DE KAPATILDI

Şangay ve Pekin yetkilileri, riskli bölgelerde yaşayan vatandaşlara 14 gün evden çıkmama uyarısında bulundu. Öte yandan, ülkenin en büyük turistik mekanı olan Çin Seddi'nde bir bölümünü ziyarete kapatıldığı belirtildi.

Wuhan, Ezhou, Huanggang, Chibi, Qianjiang, Zhijiang, Jingmen ve Xiantao ve 5 şehir daha karantina altına alındı ve giriş çıkışlar kapatıldı.

bolge gundem

MİKROSKOBİK ORTAMDA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Çin Bilimler Akademisi Mikrobiyoloji Enstitüsü, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2019-nCoV olarak adlandırılan coronavirüsü, elektron mikroskobu kullanarak fotoğrafladılar.

bolge gundem

HABERE YORUM KAT

2 Yorum