1. YAZARLAR

  2. Fatma Fidan

  3. Vücudunuz kış'ın kalkanı olsun
Fatma Fidan

Fatma Fidan

Beslenmeye Adım Adımm
Yazarın Tüm Yazıları >

Vücudunuz kış'ın kalkanı olsun

Sıcak yaz aylarının ardından havaların aniden soğuması ile birlikte hastalıkların oluşum sıklığı artmaktadır. Bu durum bağışıklık sistemimizi etkilemekte ve mevsimsel soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi hastalıkları tetiklemektedir. Bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyonlara yol açan virüs, bakteri, mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların zarar verici etkilerine karşı koruyan bir sistemdir. Bağışıklık sistemi özellikle bu organizmaların vücuda girmesini engeller, eğer girmiş ise vücuda yayılmalarını engeller. 

Bağışıklık sistemi bu görevlerini yaşam boyunca sürdürür ancak yetersiz beslenme, sigara alkol kullanımı, stres, radyasyon, hava kirliliği, güneşin zararlı ışınları bağışıklık sistemini zayıflatır. Bağışıklık sistemimizin zayıflaması önemli bir sorundur. Yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemimizi güçlendirmek mümkündür. Güçlü bir bağışıklık sisteminin temelinde ise;  yeterli ve dengeli beslenme ve antioksidan besinlerce zengin beslenme yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü Bu dönemde antioksidan etkiye sahip olduklarından A,E,C vitaminleri, çinko, selenyum, magnezyum gibi mineralleri, omega 3,9 yağ asitlerinin alımını arttırmayı önermektedir. Öncelikle bu öğeler besinler ile doğal olarak alınmalıdır.

Kış ayını daha dirençli geçirmek için tüketmemiz gereken besinler;

•    Tükettiğimiz besinin kalitesi çok önemlidir. Mümkün oldukça kimyasal maddelerle işlem görmemiş, mevsimsel, bölgesel, rafine edilmemiş ve taze gıdalar tüketilmelidir.Kış döneminde kök yumru( kereviz, turp, kırmızı pancar, havuç, yer elması..), soğanlı (pırasa,soğan, sarımsak..), lahana, ıspanak, pazı, roka, tere gibi toprak üstü sebzeler tüketilmelidir.
•    Her gün 3-4 porsiyon taze meyve tüketilmelidir. C vitamini ihtiyacını karşılamak için; Limon, portakal, greyfurt, kivi günlük besin tüketiminde yer verilmelidir.
•    Kuru baklagiller ve tahıllar( tahıllı ekmek, kepekli makarna, bulgur vb.) gibi lifli besinler de unutulmamalıdır.
•    Yağlı tohumlulardan; ceviz, fındık, badem içerdiği selenyum ve E vitamini ile iyi bir antioksidan kaynağıdır.
•    Çinkodan zengin; et, süt, balık, yumurta, badem, kabak çekirdeği. A vitamini; yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kuru kayısı.., E vitaminini; bitkisel yağlar, soya yağları, badem, ceviz, ay çiçeği ile karşılanabilir.
•    Doğal bir probiyotik kaynağı olan yoğurt ve kefire kış aylarında özellikle yer verilmelidir
•    Keten tohumu, çörek otu, zeytinyağı, fındık yağı, avokado yağlarına beslenmemizde yer verilmelidir
•    Çay kahve yerine bitkisel çaylar, ıhlamur, kuşburnu, adaçayı, ekinezya, yeşil çaya yer verilmelidir.
•    Bahar yorgunluğu vücuttaki sıvı dengesi ile ilişkilisi bulunduğu için mevsim geçişlerinde günde 2-2,5 litre su tüketilmesi önemlidir.
•    Haftada en az 3 gün, mümkünse her gün 45-60 dk. Tempolu şekilde yürüyün


Her yeni bir mevsim yeni bir başlangıçtır. Sağlıklı başlangıçlar yapmanız dileğiyle..
    

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT