1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Whatsapp'tan Gizlilik Sözleşmesi'ne ilişkin açıklama: Geri adım atılmayacak!

Whatsapp'tan Gizlilik Sözleşmesi'ne ilişkin açıklama: Geri adım atılmayacak!

Son dakika haberi... Whatsapp son dönemdeki gizlilik sözleşmesi ile ilgili açıklama yaptı. Twitter'dan yapılan açıklamaya göre, “Bazı söylentilere değinmek ve yüzde 100 net olmak istiyoruz. Özel mesajlarınızı uçtan uca şifreleme ile korumaya devam ediyoruz. Bu durum aile ve arkadaşlarınızla olan mesajları etkilemez" ifadeleri kullanıldı.

Whatsapp'tan Gizlilik Sözleşmesi'ne ilişkin açıklama: Geri adım atılmayacak!

Son dakika haberi...  Whatsapp son dönemdeki gizlilik sözleşmesi ile ilgili açıklama yaptı. Twitter'dan yapılan açıklamaya göre, “Bazı söylentilere değinmek ve yüzde yüz net olmak istiyoruz. Özel mesajlarınızı uçtan uca şifreleme ile korumaya devam ediyoruz. Gizlilik politikasındaki güncelleme, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini etkilemez” ifadeleri kullanıldı.

 

"ÖZEL MESAJLARINIZI GÖREMEZ, ARAMALARINIZI DUYAMAYIZ"

Whatsapp'ın resmi internet sitesinde de konuya ilişkin açıklama yapılırken "Yakın zamanda gizlilik politikamızı güncelledik ve çok sayıda düşünceli soru aldık. Bazı dedikodularla birlikte, aldığımız bazı soruları cevaplamak istiyoruz" dendi. Açıklamanın devamında konunun açıklığa kavuşulmasının istendiği belirtilirken gizlilik sözleşmesi hakkında da şu ifadelere yer verildi:

Whatsapp'tan Gizlilik Sözleşmesi'ne ilişkin açıklama: Geri adım atılmayacak!

"Gizlilik politikamızdaki güncellemenin, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemediğini açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Bunun yerine, bu güncelleme isteğe bağlı olan, verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlayan WhatsApp'ta bir işletmeye mesaj göndermeyle ilgili değişiklikleri içerir"

Özel mesajların görünmeyeceği konusuna vurgu yapan Whatsapp yetkilileri, Facebook ile veri paylaşımı kapsamında, bu ismin de özel konuşmalara erişemeyeceğini belirterek, "Özel mesajlarınızı göremeyiz veya aramalarınızı duyamayız, Facebook da göremez. Ne WhatsApp ne de Facebook mesajlarınızı okuyamaz veya WhatsApp üzerinden arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla yaptığınız aramaları duyamaz. Ne paylaşırsanız paylaşın, aranızda kalır. Bunun nedeni, kişisel mesajlarınızın uçtan uca şifreleme ile korunmasıdır. Bu güvenliği asla zayıflatmayacağız" dedi.

Whatsapp'tan Gizlilik Sözleşmesi'ne ilişkin açıklama: Geri adım atılmayacak!

"İKİ MİLYAR KULLANICIMIZ VAR, HERKESİN KİME NE MESAJ GÖNDERDİĞİNİN KAYDINI TUTMUYORUZ"

İki milyar kullanıcısının olduğunu vurgulayan Whatsapp açıklamasında, "Herkesin kime ne mesaj gönderdiğinin veya kimi aradığının kaydını tutmuyoruz. Geleneksel olarak mobil operatörler bu bilgileri saklarken, bu kayıtları iki milyar kullanıcı için saklamanın hem gizlilik hem de güvenlik riski olacağına inanıyoruz ve bunu yapmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Whatsapp'tan Gizlilik Sözleşmesi'ne ilişkin açıklama: Geri adım atılmayacak!

Açıklamada değinilen bir diğer konu ise konum bilgileri oldu. "Paylaşılan konumunuzu göremiyoruz. Konumunuzu WhatsApp'ta biriyle paylaştığınızda, konumunuz uçtan uca şifreleme ile korunur, bu da konumunuzu paylaştığınız kişiler dışında kimsenin göremeyeceği anlamına gelir" ifadelerini kullanan yetkililer, sözleşmeyi onaylamak için son günün 8 Şubat olduğunu da hatırlattı.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT