1. HABERLER
  2. SPOR
  3. Yabancı sınırının detayları belli oldu!

Yabancı sınırının detayları belli oldu!

TFF ile Kulüpler Birliği arasında yapılan toplantı sonrası yabancı sayısının geleceği belli oldu. Türkiye Futbol Federasyon'un, kulüplere sunduğu öneride önce 14'ten 12'ye ardından 10'a ve son olarak da 8'e indirilmesini talep etti.

Yabancı sınırının detayları belli oldu!

Türkiye'de son günlerde futbol gündemini oldukça meşgul eden "yabancı sınırı" konusu TFF ve Kulüpler Birliği arasında yapılan görüşmede detaylı olarak tartışıldı. Son olarak 2015 yılında alınan ve günümüzde uygulanan yabancı kuralı sisteminde TFF, Kulüpler Birliği ile anlaşarak, kulüplerin belirleyeceği 28 kişilik kadrolarda 14 yerli oyuncu bulunmasını zorunluluk haline getirmişti. Dönemin Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in önerisiyle hayata geçen bu kuralın ardından yabancı sınırı tekrar indirilmek isteniyor. 

Riva'da yapılan kritik görüşmede yabancı sınırının dışında Türk futbolunu ilgilendiren diğer konularda konuşuldu. Kulüpler Birliği ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Sivas Başkanı Mecnun Otyakmaz ve Gaziantep Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin bizzat katıldığı toplantıda Galatasaray'ı yönetici Oytun Özer temsil etti.

YABANCI SAYISI KADEMELİ OLARAK DÜŞECEK

3 yıl boyunca kademeli olarak önce 14'ten 12'ye ardından 12'den 10'a, son olarak da 8'e düşürülmesi planlanan yabancı sınırını Kulüpler Birliği değerlendirme kararı aldı. Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş'in de yabancı sayısıyla ilgili bir sonraki yapılacak olan zirve de yeni bir öneri sunacağı belirtildi.

İKİNCİ ÖNEMLİ KONU YENİ SEZONUN BAŞLANGIÇ TARİHİ

6 saat süren zirve boyunca yabancı sınırının ardından konuşulan ikinci önemli konu ise 2020-21 sezonunun ne zaman başlayacağı oldu. Kulüpler Birliği yeni sezonun başlangıç tarihi için takımların dinlenebilmesi adına 11 Eylül'ü uygun gördü. TFF ise Milli Takım'ın Uluslar Lig'inde oynayacağı maçları öne sürerek yeni sezon tarihinin 15 Ağustos olarak belirlenmesini istedi. 

Her iki konuda da kesin kararın çıkmadığı görüşmelerde iki konuda konuşulmaya devam edecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT