1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yamalı Bohça Anayasa İstemiyoruz

Yamalı Bohça Anayasa İstemiyoruz

Yamalı Bohça Anayasa İstemiyoruz
Saadet Partisi Pendik İlçe Başkanı Ahmet Türkcan, İlçe Başkan Yardımcıları Süleyman Pergel, Ramazan Akıntı, Abdüsselam Şahin, Yasin Kadıoğlu ve İlçe Yönetim kurulu üyesi Erhan Erdoğan ile beraber Pendik Ordulular Derneğini ziyaret etti.

Sivil Toplum Kuruluşları, kuruluş amacının dışına çıkabiliyor

Amacına uygun faaliyetlerde bulunan derneklere teşekkür ederek sözlerine başlayan İlçe Başkanı Ahmet Türkcan, Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler bazen kemikleşip amacından sapıyor. Bazen bir dernek, kuruluş amacının aksine faaliyetler gerçekleştirebiliyor.  Bizim milletimizde sahiplenme ve sahiplenilme duygusu var. Bizim medeniyetimizde senin ırkından, senin inancından olsun olmasın ihtiyaç sahibi insan varsa bunlara sahip çıkarsın. Hemşeri derneklerinin kuruluş amaçlarından bir tanesi de budur. Benim insanım büyükşehirde asimile olmasın, ihtiyaç sahibi olmasın, oluyorsa da bunlara ben sahip çıkayım eğiliminde kurulan sivil toplum kuruluşlarıdır. İşte Ordulular Derneği de kuruluş amacına matuf çalışmalar yapan derneklerden bir tanesi olduğunu görüyoruz" dedi.


Sözlerine devam eden Türkcan, Derneklerin kuruluş amacından saptığı gibi, siyasi partilerde amacında saptığı görülmüştür. Cumhuriyet tarihinden günümüze taşeron zihniyetinde siyasi partiler vardır. Avrupa’da ki küresel beyler ödevlerini verir, bu siyasi partilerde ülkemizde verilen ödev doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirir. Bu noktada Saadet partisi bu memleketteki tüm insanlarımızın refahı ve saadetini sağlamaktır.� dedi.
 
Yamalı bohça Anayasa istemiyoruz

Gündemdeki anayasa değişiklik paketini değerlendiren Türkcan, Gündemimizdeki anayasa değişikliği ile ilgili çok şeyler konuşuluyor. Türkiye 82 anayasası ile yönetiliyor. 82 yılından bu yana ilk defa anayasa değişikliği fırsatı TBMM önüne gelmiştir. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Bunun iyi değerlendirebilmek içinde geniş platformda konuşulması lazım. Sadece siyasi partilerle değil, sivil toplum kuruluşlarıyla, akademisyenlerle, hemşeri dernekleriyle, toplum önderleriyle konuşulması lazım. Hangi anayasa maddesi/maddeleri halkımızı mağdur ediyor ortaya çıkarılması gerekiyor. Ortaya çıkan problemleri maddelere çözüm üretilmelidir. Hazırlanan anayasa değişiklik paketi alelacele hazırlanmış bir pakettir. Sadece komisyonlarda görüşülmüş pakettir. Belki on yıl, belki yirmi yıl sonra geriye dönük keşke şu maddeyi de düzenleseydik dememiz lazım. Türkiye’de anayasa değişikliği yapılması için en uygun dönemdeyiz. Bu dönem her zaman ele geçmez. Bu sebeple 3-5 rötuş ile yamanmamalı, yamalı bohça anayasa istemiyoruz. Mevcut anayasa enine boyuna tartışılması ve yeni anayasa çalışmaları yapılması gerekiyor.dedi

 
Anayasa değişikliği ile ilgili ciddi çalışma yapan tek parti Saadet Partisi’dir

İktidar partisi hazırladıkları bu anayasa değişiklik paketini siyasi partilere görücüye çıkardı. Bu çerçevede partimizle de görüştüler, bu görüşmede Genel Merkez olarak hazırlanan Anayasa Değişiklik Paketi Görüşlerimiz ve Yeni Anayasa-Vesayetten Millet Egemenliğine Dönüş başlığında iki dosya sunduk. Bu çalışmalar neticesinde siyasi partileri gezen Sayın Bülent Arınç açıklama yapma gereği hissederek  Tüm siyasi partileri gezdik, anayasa değişikliği ile ilgili ciddi çalışma yapan tek parti Saadet Partisi’dir demişlerdir.

 
Genel merkezimizin hazırlattığı bu iki dosyayı incelemeniz üzere dernek başkanımız Sabahattin Beye takdim ediyorum diyerek beraberinde getirdiği Anayasa Değişiklik Paketi Görüşlerimiz ve Yeni Anayasa-Vesayetten Millet Egemenliğine Dönüş konulu iki kitapçığı Pendik Ordulular Derneği Başkanı Sabahattin Kaya’ya verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.