1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yapılan saldırının ardından gözler İncirlik Üssü'nde!

Yapılan saldırının ardından gözler İncirlik Üssü'nde!

İran'ın, Irak'ta bulunan ABD üssü Ayn El Esad'a yapılan balistik füzeli saldırı sonrası gözler İncirlik'e çevirildi. Fakat incirlik Üssü'nde ise, şu sıralar sessizlik hakim,henüz askeri uçak hareketliği yaşanmadı.

Dün gece saatlerinde İran, ABD'nin Irak'ta bulunan Erbil ve Anbar şehirlerindeki hava askeri üslerine saldırı düzenledi. Saldırıyı İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun balistik füzelerle gerçekleştirdiği öğrenildi.

thumbs-b-c-ac1b1c9e2ca3b7cdeaaefa2f57557b69.jpg

Saldırının ardından bugün ABD'nin Adana'da bulunan İncirlik Hava Üssü'nde sabah saatlerinde 1 kargo uçağının üsse indiği gözlenirken, askeri uçak hareketliliği yaşanmadı.

İNCİRLİK ÜSSÜ NE ZAMAN KURULDU VE YASAL STATÜSÜ NEDİR?

İncirlik Hava Üssü, Adana ili sınırları içerisinde, şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafede bulunuyor.

kurecik-ve-incirlik-ussu-neden-onemli-1576514579936.jpeg

İnşasına Türkiye'nin NATO üyeliğinden bir yıl önce, 1951 yılında ABD Mühendislik Grubu olarak isimlendirilen bir ekip tarafından başlanan üs, 1954'te açıldı.

 

NE OLMUŞTU?

Al Arabiya kanalının aktardığına göre Irak’ın Anbar vilayetinde yer alan ve ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esad hava üssüne balistik füzeli saldırı düzenlendi. Sky News kanalına konuşan bir kaynak, saldırıda 10’dan fazla füzenin kullanıldığı bilgisini verdi. Öte yandan İran devlet televizyonu “General Kasım Süleymani ve arkadaşlarının intikamı için ilk misilleme gerçekleştirildi” duyurusunu yaptı Kaynak: İran, saldırıdan önce bir mesaj mı vermek istedi? 

son-dakika-iran-irak-ta-abd-uslerine-fuze-ile-12794991-4938-m-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT