1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay Başkanı Cirit: "Her 30 hekimden biri yasal şikayete uğruyor"

Yargıtay Başkanı Cirit: "Her 30 hekimden biri yasal şikayete uğruyor"

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Türkiye'de tıbbi uygulama hataları iddialarında son yıllarda yüzde 40, yüzde 120 arasında artışlar belirtiliyor. Her 30 hekimden biri de yasal şikayete uğruyor" dedi.

Yargıtay Başkanı Cirit: "Her 30 hekimden biri yasal şikayete uğruyor"

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "Türkiye'de tıbbi uygulama hataları iddialarında son yıllarda yüzde 40, yüzde 120 arasında artışlar belirtiliyor. Her 30 hekimden biri de yasal şikayete uğruyor" dedi.

Sağlık Personelinin Hukuki ve Ceza Sorumluluğu Sempozyumu Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'in katılımlarıyla gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Yargıtay Başkan Cirit, toplum düzeninin korunması, insan haklarının korunması ve sosyal barışın sağlanması için cezanın adil ve tutarlı olmasının, herkese eşit şekilde uygulanmasının yaşamsal önemi olduğunu belirtti. Anayasanın 141. maddesinde belirtilen "davaların mümkün olan süratle sonuçlandırılması gerektiği" ilkesini anımsatan Cirit, bu ilkenin toplumsal barışın teminatı olduğunu söyledi. Adalet hizmetinin işlememesi, geç ya da kötü işlemesinin toplumsal düzenin ve barışın bozulmasına yol açabileceğini ifade eden Cirit, "Veciz bir şekilde ifade edildiği gibi, geciken adalet adalet değildir. Bu nedenle mahkemelerin etkinliği ile veriminin artırılması ve özellikle yargılama sürelerinin kısaltılması toplum ve devlet hayatı açısından vazgeçilmez öneme haizdir" şeklinde konuştu.

Sağlık alanındaki uygulamaları ele alan Cirit, Dünya Tabipler Birliğinin tıbbi uygulama hatalarını, hekimin tedavi sırasında standart uygulama yapmaması, beceri eksikliği ve hastaya tedavi vermemesiyle oluşan zarar olarak tanımladığını belirterek, hekimlere yönelik tıbbi uygulama hatası iddialarının son yıllarda Türkiye'de de arttığına dikkat çekti.

Hekim ve diğer sağlık çalışanlarının iş yükündeki artışın, çalışanın aşırı derecede yorulmasına, hastaya ayrılan sürenin kısalmasına, hasta bakım kalitesinin düşmesine ve tıbbi hataların artmasına yol açtığını vurgulayan Cirit şunları söyledi:

"Hekimin tepkisizlik ve meslekteki acemilik veya kurallara uymama sonucu tedavi bakım standartlarına uymayan davranışlarıyla hastasına zarar vermesi haliyle hukuki ve cezai sorumluluğu ortaya çıkarmaktadır. Hekimlerin bir tür hatalı girişimleri hukuki sonuçlarıyla karşılaşma tehlikesi karşısında kendilerini koruma güdüsüyle hareket etmeye başladıkları günümüzde bilinen bir gerçektir. Genel olarak sağlık çalışanlarının kusurlu tıbbi girişmelerinin taksirli veya kasten yaralama öldürme, görevi ihmal ve kötüye kullanmayla ilgili maddeler kapsamında değerlendirildiği, genellikle hekim aleyhine taksirli suçlardan dava açıldığı, kasıtlı yapılan davranışlar nedeniyle açılan davaların ise Türkiye istatistiklerine göre sınırlı olduğu gözlemlenmektedir. Türkiye'de tıbbi uygulama hataları iddialarında son yıllarda yüzde 40, yüzde 120 arasında artışlar belirtiliyor. Her 30 hekimden biri de yasal şikayete uğruyor. Türk hukuk sisteminde sağlık çalışanlarının sorumluluğu için özel kurallar bulunmuyor."

Sempozyumda, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Ankara Hukuk Fakültesi Dekanı Muharrem Özen, yargıtay mensupları ve akademisyenler de yer aldı.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT