1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yasağa rağmen yapılan nişan virüsü yaydı! Nişanı yapanlara ceza yağdı

Yasağa rağmen yapılan nişan virüsü yaydı! Nişanı yapanlara ceza yağdı

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde, 45 kişiye koronvirüsün bulaştığı nişan törenini düzenleyen ve katılanlara 85 bin 860 lira idari para cezası kesildi.

Yasağa rağmen yapılan nişan virüsü yaydı! Nişanı yapanlara ceza yağdı

Koronavirüs salgını nedeniyle nişan ve düğün törenleri yasaklanırken, Kahramanmaraş'ta yasağa raman düzenlenen nişan töreninde 45 kişiye virüs bulaştı.Afşin'in kırsalındaki bin 600 nüfuslu Hüyüklü Mahallesi'nde, Özarslan ve Demir aileleri arasında 27 Nisan'da nişan töreni yapıldı. Nişana katılanlardan birinin rahatsızlanarak gittiği Afşin Devlet Hastanesi'nde yapılan yeni tip koronavirüs testi pozitif çıktı. İki gün sonra aynı aileden 4 kişinin daha test sonucunun pozitif çıktığı belirtilirken, hastaların nişana katıldıktan sonra rahatsızlandıkları belirlendi.

Bunun üzerine Afşin Kaymakamı Ahmet Can Pınar başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, 8 Mayıs'ta Hüyüklü Mahallesi'ni 13 ve 14 Mayıs tarihlerinde de ilçe merkezindeki Afşinbey Mahallesi'nde 12 evi karantina altına aldı. Ayrıca yasak olmasına rağmen yapılan nişanla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Yasağa rağmen yapılan nişan virüsü yaydı! Nişanı yapanlara ceza yağdı

45 KİŞİDE VİRÜS TESPİT EDİLDİ

Karantinanın ardından Afşin İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün filyasyon ekipleri, testleri pozitif çıkan 5 kişinin temas ettikleri kişiler ile nişana katılanlar hakkında bilgi alıp tarama faaliyetlerine başladı. Çalışma sonunda nişandan kaynaklı pozitif vaka sayısı 45'e çıktı. Tedavileri tamamlanan 43 kişi koronavirüsü yenerek taburcu edilirken, 2 kişinin hastanede tedavilerinin devam ettiği ve onların da sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Mahalledeki karantina da 22 Mayıs'ta kaldırıldı.

Yasağa rağmen yapılan nişan virüsü yaydı! Nişanı yapanlara ceza yağdı

25 KİŞİYE KORONA CEZASI

Jandarma ve polis ekipleri, yasak olmasına rağmen nişan yapan ve nişan töreni katılan 25 kişinin kimliklerini tespit etti. 24 kişiye 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 3 bin 180'işer liradan 76 bin 320 lira, S.D. isimli bir kişiye de nişana katılmasının yanında nişana yolcu taşıma ve karantinayı ihlal etmekten 9 bin 540 lira olmak üzere toplam 85 bin 860 lira idari para cezası kesildi.

Yasağa rağmen yapılan nişan virüsü yaydı! Nişanı yapanlara ceza yağdıYasağa rağmen yapılan nişan virüsü yaydı! Nişanı yapanlara ceza yağdı

Bölge Gündem
Editör Ekibi

HABERE YORUM KAT