1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Yaşarlı gençlerden özel elektronik klavye

Yaşarlı gençlerden özel elektronik klavye

Yaşar Üniversitesi öğrencileri, hazırladıkları "arazi çalışmalarına özel elektronik klavye" projeleriyle, TÜSİAD'ın "Bu Gençlikte İş Var" yarışmasında...

Yaşarlı gençlerden özel elektronik klavye

Yaşar Üniversitesi öğrencileri, hazırladıkları "arazi çalışmalarına özel elektronik klavye" projeleriyle, TÜSİAD'ın "Bu Gençlikte İş Var" yarışmasında 4 bine yakın öğrenci arasında finale kalmayı başardı.

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Araştırma Görevlisi Selin Küçük ve Mühendislik Fakültesinden üç öğrenci, SiteDRAW ekibi olarak, hazırladıkları "arazi çalışmalarına özel elektronik klavye" projeleriyle, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'nin düzenlediği "Bu Gençlikte İş Var" yarışmasında finale kalan 12 ekip arasında yer almayı başardı. Türkiye'nin 73 ili ve 152 üniversitesinden 3 bin 700'ü aşkın öğrencinin başvurduğu yarışmada ekip, eğitim kampına katılmaya hak kazanan 35 ekipten biri oldu. Toplamda bin 426 proje içinden son 12'ye kalan Yaşar Üniversitesi ekibine, TÜSİAD'da birçok önemli görevlerde bulunan Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk iki ay boyunca rehberlik edeceği ifade edildi.

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Selin Küçük, gelinen süreci anlatarak, "İş fikri, Hattuşa ve Kültepe Arkeolojik kazılarında çalıştığım dönemlerde ortaya çıktı. Hala geleneksel sistemlerle yürütülen süreci verimsiz buluyordum. Endüstri ürünleri tasarımcısı arkadaşım Eli Bensusan ile birlikte, süreci verimli hale getirmek üzere bir ön çalışma yaptık. Yaşar Üniversitesi Minerva Kuluçka Merkezindeki ofisimizde iş fikrimizi hayata geçirmek için çalışmaya başladık. Mühendislik Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Haluk Nalbantoğlu'nun danışmanlığında, ekibimize önce elektrik-elektronik mühendisliği öğrencileri Ozan Koç, Emrecan Bayrak, sonrasında yazılım mühendisliği öğrencileri Yalçın Tatar, Muhsin Ege ve Onur Güngör dahil oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çekirdek'te de eşzamanlı olarak çalışıyoruz ve BIGG sürecine seçilerek iki aylık eğitim sürecini tamamladık. Ardından, Türkiye'nin her yerinden binin üzerinde proje ekibinin başvurduğu TÜSİAD'ın yarışmasına katılarak, ilk 35 ekip arasında yer almayı başardık. Belki de dünyada çok nadir düzenlenen bir organizasyona katılma şansımız oldu. Aralarında akademisyen, girişimci ve uzmanların bulunduğu eğitmenlerden, ihtiyaç doğrulamadan pazara çıkış stratejilerine, fizibiliteden etkin sunum tekniklerine kadar farklı konularda eğitimler aldık. Üç günün ardından jüri karşısında yaptığımız proje sunumu ile finale kalan 12 gruptan birisi olduk" dedi.

Final 17 Mayıs'ta

Hala devam eden yarışma sürecine dahil olmanın, Türkiye'de gelecek vizyonu oluşturmak adına oldukça önemli olduğunu ifade eden Selin Küçük, şöyle devam etti:

"Ülkenin farklı bölgelerinden gelen genç beyinlerin hangi konulara odaklandığını, nasıl çözümler sunduğunu görmek oldukça heyecan verici. Bugün öğrenci olarak bir araya gelen bu topluluk, gelecekte iş yeri sahipleri, üretici, geliştirici olarak karşılaşacağımız insanlar. İstanbul'da bulunduğumuz süreçte, firma sahibi, CEO, sponsor, yatırımcı, mentör gibi kendi alanlarında eşi olmayan pek çok değerli insanla tanıştık. Hiç tanımadığımız bu insanlar, tecrübelerini karşılıksız olarak paylaşarak, yolumuzu çizme konusunda bize yardımcı oldu. Girişimcilik yolunda, gençlere ailelerinin destek olması, üniversite-sanayi iş birliği, hibe programları ile ofis ekipman desteklerinin sağlanması oldukça önemli; ancak daha önemlisi projeye tutku ile bağlı olmak. Başarı, bu tutkunun kazandırdığı sabır, azim ve çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkıyor."

Yarışmanın finalinin ise 17 Mayıs'ta yapılacağı kaydedildi.

Yaşarlı gençlerden özel elektronik klavye

Yaşarlı gençlerden özel elektronik klavye

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.