Yasin Börü kimdir? Yasin Börü neden öldü? Nasıl öldürüldü?

Twitter'da Yasin Börü isminin trend olduğunu görenler "Yasin Börü kimdir? Yasin Börü neden ve nasıl öldürüldü?" sorularına yanıt arıyor. Peki, Yasin Börü kimdir? Yasin Börü neden öldü? Nasıl öldürüldü? İşte detaylar...

Yasin Börü kimdir? Yasin Börü neden öldü? Nasıl öldürüldü?

2014 yılında HDP'nin çağrısıyla başlatılan 6-8 Ekim Olayları'nın üzerinden 7 yıl geçti ancak, öyle isimler var ki, Türk milletinin zihninde hala unutulamadılar! Onlardan biri de henüz 16 yaşında iken hain olaylarda öldürülen Yasin. Yasin Börü'nün, şehadet şerbeti içmesinin ardından 7 yıl geçti. Twitter'da adı ve soyadı trend olan Börü hakkında "Yasin Börü kimdir? Yasin Börü neden öldü? Nasıl öldürüldü?" soru başlıkları araştırılıyor. Haberimizde merak edilen konu başlıklarına yer verdik.

Yasin Börü kimdir? Yasin Börü neden öldü? Nasıl öldürüldü?

YASİN BÖRÜ KİMDİR? YASİN BÖRÜ NEDEN ÖLDÜ? NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Yasin Börü, 14 Nisan 1998 yılında Diyarbakır'da dünyaya geldi. 16 yaşındaki lise öğrencisi Yasin Börü 2014 yılında Diyarbakır'da gerçekleşen Kobani Olayları sırasında PKK'lı teröristler tarafından öldürüldü.

Diyarbakır'da ihtiyaç sahiplerine Kurban Bayramı'nda et dağıtmak isteyen Yasin Börü ve üç arkadaşı, bir grubun silah, taş, sopa ve kesici aletli saldırısına uğramaları sonucu sığındıkları binanın üçüncü katında linç edildi.

DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla binadan atılan gençlerin cesedine işkence yapıldı, ayrıca 16 yaşındaki Börü'nün üzerinden arabayla geçildi, Arkadaşı Ahmet Dakak'ın ise başı taşla ezildi.

Cesetleri yakılan ve tanınmayacak hale gelen çocuklar, aileleri tarafından güçlükle teşhis edilebildi. Olaylardan şans eseri yaralı kurtulan ve arkadaşlarının vahşice öldürülmesine tanıklık eden ve psikolojisi bozulan Yusuf Er, Diyarbakır dışındaki bir hastanede tedavi gördü.

Yasin Börü kimdir? Yasin Börü neden öldü? Nasıl öldürüldü?

SELAHATTİN DEMİRTAŞ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, ülke genelindeki olaylar nedeniyle terör örgütü PKK/KCK'nın elebaşları ile bazı siyasi parti yöneticileri hakkında "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "nitelikli kasten adam öldürme", "kasten adam öldürmeye teşebbüs", "yağma", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "mala zarar verme", "kasten yaralama", "hırsızlık", "iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından soruşturma başlatıldı.

Olayların yaşandığı dönemde HDP Eş Genel başkanları olan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da soruşturma kapsamında sonraki süreçte Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla tutuklanmalarına karar verildi.

Yasin Börü kimdir? Yasin Börü neden öldü? Nasıl öldürüldü?

6-8 EKİM OLAYLARINDA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Şiddet olaylarında 2 polis şehit oldu, Diyarbakır'da Kurban Bayramı dolayısıyla yoksullara kurban eti dağıtan Yasin Börü ve üç arkadaşının da aralarında bulunduğu 35 kişi hayatını kaybetti, 435'i sivil, 326'sı güvenlik görevlisi 761 kişi yaralandı.

Tunceli'de 2, Mersin'de 3, Diyarbakır'da 34, Şırnak'ta 13, Batman'da 4, Şanlıurfa'da 19, Bitlis'te 8, Bursa'da 2, Mardin'de 36, Muş'ta 6, İstanbul'da 11, Bingöl'de 2, Hakkari'de 28, Siirt'te 13, Van'da 18, Gaziantep ve Adıyaman'da birer okulda terör örgütü yandaşlarının saldırıları nedeniyle hasar meydana geldi.

Tahribata uğrayan okullar ve kamu binaları, devletin sağladığı imkanlarla onarılarak kısa sürede hizmete açıldı.

Diyarbakır'da düzenlenen izinsiz gösterilerde PKK'lı teröristlerce yakılan ve kullanılamaz hale getirilen Ziya Gökalp Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) arasında imzalanan protokolle restore edildi.

TÜRSAB sponsorluğunda 1 milyon 814 bin lira bütçe ile 2016 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanan müze binası, teşhir için son teknoloji ile donatılmış şekilde Bakanlığa teslim edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından teşhir ve tanzim için 1 milyon 490 bin lira harcanan müze, yürütülen çalışmalarla yeniden ziyaretçilerini ağırlıyor.

0
0
0
2
0
0
3
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN