1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yaşlı Ağaçların Tomografisi Çekildi

Yaşlı Ağaçların Tomografisi Çekildi

İstanbul'daki 5 bini aşkın ağacın çürüme ve mekanik direncini belirleyebilmek için ses dalgaları yöntemiyle akustik tomografisi çekildi.

Yaşlı Ağaçların Tomografisi Çekildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Teknik Müdür Yardımcısı İbrahim Dedeoğlu, ağaçlarda görünmeyen çürük ve mekanik direnci zayıflamış bölümlerin ses dalgalarıyla tespit edildiğini söyledi.
3 YIL ÖNCE GELİŞTİRİLDİ

İşlemin akustik tomografi cihazıyla yapıldığını dile getiren Dedeoğlu, 2 ya da 3 boyutlu yöntemle yapılan ölçüm sisteminin 3 yıl önce İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından ağaçların devrilme riskini belirlemek için geliştirildiği kaydetti.

GRAFİK OLARAK EKRANDA GÖRÜLEBİLİYOR

Dedeoğlu, akustik tomografide sensörler yardımıyla ağacın sağlam ve çürük kısımlarının bilgisayar programı yardımıyla grafik olarak ekrana taşındığını ifade ederek "Ağaçlarda devrilme riskini tespit etmek için bu yöntem bir parametre oluşturuyor. Ağacın cinsi, bulunduğu yer, rüzgar ve içindeki çürüklük oranı ağaçtaki devrilme riskini belirleyen esas nedenlerdir" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT