1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Yaşlılara gösterilen önem, o toplumun uygarlık göstergesi olarak değerlendirilmektedir

Yaşlılara gösterilen önem, o toplumun uygarlık göstergesi olarak değerlendirilmektedir

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Yaşlılar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, "Yaşlılara gösterilen önem, o toplumun uygarlık göstergesi olarak...

Yaşlılara gösterilen önem, o toplumun uygarlık göstergesi olarak değerlendirilmektedir

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Yaşlılar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, "Yaşlılara gösterilen önem, o toplumun uygarlık göstergesi olarak değerlendirilmektedir" dedi.

Vali Azizoğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Ülkemizde her yıl 18-24 Mart tarihleri arasındaki hafta "Yaşlılar Haftası" olarak kutlanmaktadır. Erzurum'da da, Valiliğimiz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün koordinasyonunda ve diğer kuruluşlarımızın da katkılarıyla kutlanan yaşlılar "Yaşlılar Haftası" düzenlenen çeşitli etkinliklerle; yaşlılarımızın sorunlarının çözümüne ve onların huzur içinde yaşamlarını sürdürebilmelerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Yaşlılara gösterilen önem ve onların sorunlarının çözümü için gösterilen çaba ve uygulamalar, o toplumun uygarlık göstergesi olarak da değerlendirilmektedir. Türk toplumunda yaşlılara daima saygı ve özen göstermenin yanı sıra özürlü yurttaşlarımıza ve muhtaç çocuklarımıza da yardım edilmesi ve onların sorunlarının çözümüne duyarlılık gösterilmesi geleneği yerleşmiş durumdadır.

Bu itibarla, Yüce İslam dini ve inancımız çerçevesince yaşlılara büyük değer verilerek; "Sadece Allah'a ibadet edeceksiniz. Ana ve babanıza iyi davranacaksınız. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara "of!" bile deme! Onları azarlama! Onlara saygıyla hitap et! Onlara merhamet ederek tevazu kanatlarını aç da, "Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl şefkatle büyüttülerse, sen de onlara öyle merhamet et, de!" buyurulmuştur.

Bu bağlamda; Devletimiz, son yıllarda yaşlılarımızın hayatını kolaylaştırmak, kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak için bir dizi yasal düzenleme yapmıştır. Huzurevleri ve bakıma muhtaç yaşlılar için evde bakım hizmetleri, yaşlılarımızın hayata tutunmalarını kolaylaştıracaktır.

Ülkemizdeki yaşlılarımızın önemli bir bölümü, yakınlarının yanında, aile ortamı içinde yaşamlarını sürdürürken, bir bölümü de sağlık hizmetinin düzenli verildiği Huzurevlerinde yaşamlarını sürdürmektedir.

Erzurum'da, 18-24 Mart 2014 tarihleri arasında, yaşlılarımıza toplumda verilen önemin bir göstergesi olarak, bu etkinlikleri düzenleyen ve katkı sağlayan, tüm kişi ve kuruluşları içtenlikle kutluyor, yaşlılarımıza gereken özeni gösterdikleri için de teşekkür ediyorum.

Erzurum Halkı'nın ve tüm yaşlılarımızın "Yaşlılar Haftası"nı kutluyor, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam temenni ediyor, tüm Erzurum Halkı'na ve yaşlılarımıza en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.