1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplandı

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplandı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Bu sene şöyle bir yöntem izliyoruz. Özellikle uluslararası kuruluşların iş yapma kolaylığı açısından endekslerinde...

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu toplandı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Bu sene şöyle bir yöntem izliyoruz. Özellikle uluslararası kuruluşların iş yapma kolaylığı açısından endekslerinde Türkiye'yi bir sıçramaya tabi tutarak ön sıralara getirmeyi hedefliyoruz. Bunlardan birisi Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı Raporudur. Türkiye 2017 İş Ortamı Raporunda 69.sırada, 2018'de de 60.sırada. İnşallah bu sene ciddi bir sıçrama yaparak ön sıralara geçeceğiz" dedi.

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Başbakan Yardımcısı Akdağ, başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantıya Akdağ'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada Akdağ, yatırım ortamını iyileştirme iş yapmayı kolaylaştırma hususunda Başbakanlıkta bir koordinasyon mekanizması olduğunu buna YOİKK denildiğini belirterek, "Bu kurulun birinci vazifesi yatırımcılarımızın gerek uluslararası yatırımcılar gerek Türkiye'deki kendi yatırımcılarımız işlerini daha kolay yürütsünler, süreçler onları yormasın ve işlerini kurarken hatta işlerini tasfiye ederken, masrafları da çok olmasın. İthalatçının, ihracatçının, sanayicinin hem işlerini yaparken gereksiz masraflara maruz kalmaması hem de gereksiz prosedürlere maruz kalmaması için çalışan bir kurul. Tabiatıyla birçok bakanlığımızın katkı verdiği bakanlıklarımızın dışında da bazı kurulların katkı verdiği bir mekanizma" diye konuştu.

"Uluslararası kuruluşların iş yapma kolaylığı açısından endekslerinde Türkiye'yi bir sıçramaya tabi tutarak ön sıralara getirmeyi hedefliyoruz"

"Bu mekanizmanın bir özelliği de özel sektörün tamamen mekanizmanın içinde olması" ifadesini kullanan Akdağ, "TOBB'un YASED'in TİM'in buna benzer kuruluşların her yıl kendi ihtiyaçlarını belirlediği ve bu bahsettiğimiz koordinasyon içerisinde bu ihtiyaçların mümkün olduğunca yerine getirildiği bir sistematikten bahsediyoruz. Özellikle ekonomiyle ilgili bakanlarımızla konuyu görüştüğümde bu hususta iş ortamının iyileştirilmesinin ne kadar elzem olduğunu tam anlamıyla keşfettim. Bu sene şöyle bir yöntem izliyoruz; Özellikle uluslararası kuruluşların iş yapma kolaylığı açısından endekslerinde Türkiye'yi bir sıçramaya tabi tutarak ön sıralara getirmeyi hedefliyoruz. Bunlardan birisi Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı Raporudur. Türkiye 2017 İş Ortamı Raporunda 69.sırada, 2018'de de 60.sırada. Bir yıl öncesinden bir yıl sonrasının iş ortamı sıralamasını Dünya Bankası yapıyor. Ellerinde bir ölçüm mekanizması var. Bununla bütün ülkeleri bu anlamda değerlendirmiş oluyorlar. Buna piyasalarında önem verdiğini biliyoruz. Türkiye 2008'de 60.sırada, 2018'de de 60.sırada. Zaman zaman 51'e kadar yükseldiğimiz olmuş biraz daha gerilediğimiz olmuş ama durumumuz bu. İnşallah bu sene ciddi bir sıçrama yaparak ön sıralara geçeceğiz" açıklamasında bulundu.

"İş ortamını iyileştirme açısından ciddi bir reform yılına giriyoruz demektir 2018 açısından"

Başbakan Yardımcısı Akdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

"Burada bakanlıklarımızın ortak yapması gereken işler var. Her bakanlığın ayrı ayrı üzerine düşen vazifeler var. Bütün bunları göstergelere bağladık yoğun bir çalışma sonrasında. Bugünkü toplantımız Başbakan Yardımcımız ve Bakanlarımızla. Kendi bürokrasimiz içerisinde artık son rötüşları yaptığımız bir toplantı olacak. Zaten bir taraftan gerekli mevzuat hazırlandı. Öbür taraftan bazı uygulamaları başlattık. Bir toplantı daha yapacağız bundan sonra özel sektörün temsicilerini de alarak nihai kararlarımızı vermiş olacağız. Bugün bir anlamda kendi aramızdaki istişareyle ince ayarlamaları yapıyoruz. Bütün bu çalışmalar sırasında Bakanlıklarımızın inanılmaz katkısı oldu. Benim tespit ettiğim bir husus var. Karar verici bakanlıklarla bu kararlara hazırlık yapan teknisyenlerimizin bürokratlarımızın arasında koordinasyonu birçok kere gelip giderek yapmazsak aslında çok fazla ilerleyemiyoruz. Karar vericiler o kararı verse de alttaki teknik düzenlemeler gecikebiliyor. Dolayısıyla böyle bir mekanizmanın hiç bıkmadan sürekli olarak aşağı yukarı defalarca gidip gelmesi gerekiyor. Bu bir anlamda iş ortamını iyileştirme açısından ciddi bir reform yılına giriyoruz demektir 2018 açısından. Hükümetimiz ekonominin iyileştirilmesi konusunda 2018'de ciddi reformlara imza atmak için hazırlıklar yapıyor. Bizde YOİKK olarak bu çorbaya elimizin yettiği kadar tuzunu, biberini inşallah koymaya çalışacağız."

Akdağ'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT