1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son 9 metre

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son 9 metre

Dünyanın en büyük asma köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsünde iki yakanın birleşmesine 9 metre kaldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son 9 metre

Yavuz Sultan Selim köprüsü Avrupa ve Anadolu yakasını üçüncü kez birbirine bağlayacak. Hazırlıkları devam eden köprüde iki yakanın birleşmesine 9 metre kaldı. Köprüyü bitirmek için gece gündüz işçiler yoğun mesai yapıyor.

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsünde çelik tabliye montaj işlemlerinde sona yaklaşıldı. En ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 58’inin montaj ve kaynak işlemleri tamamlandı.

İŞÇİLERİN 24 SAATLİK MESAİSİ

Köprünün iki yakasında çalışan işçilerin, birbirlerini "son 9 metre" diyerek motive ettikleri belirtiliyor. Köprünün üzerinde kaynak çalışmalarını sürdüren işçiler, sabahın ilk ışıklarında güneşin doğuşunu karşıladı. İstanbul Boğazı ile birlikte 3. köprü üzerine doğan güneş, güzel manzaralar ortaya çıkardı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son 9 metre

GELECEK HAFTA SON TABLİYE KONULACAK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Çelik Tabliye Sorumlusu, son 1 ayda 10 adet çelik tabliyenin yerine konularak, rekor sayılabilecek nitelikte bir ilerleme olduğunu ifade ederek, "Çelik tabliye montaj işleminde daha önce "Derrick Crane" adı verilen vinçler kullanılıyordu. Şimdi ise Lifting Gantry" adı verilen farklı bir vinç kullanılmaya başlandı. Bu yöntemle ortalama 5 günde eş zamanlı olarak Asya ve Avrupa’da çelik tabliye konulma işlemi gerçekleştirildi. Bu yüzden 1 ay gibi kısa sürede hızlı şekilde köprüde ilerleme sağlandı. 10 adet çelik tabliye konuldu. 238 metre ilerleme sağlandı. Şimdi sadece son çelik tabliyenin yerine konulma işlemi kaldı. Onunla birlikte 3. Köprü’de artık karşıdan karşıya geçme imkanımız olacak. Gelecek hafta içinde son çelik tabliyeyi de yerine koymayı planlıyoruz" dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son 9 metre

"DÜNYANIN EN UZUN ASMA KÖPRÜSÜ OLACAK"

3. Köprü’nün birçok açıdan farklı özellikler taşıyacağını söyleyen 3. Köprü Tabliye Sorumlusu, "Son tabliyenin konulmasıyla, 1408 metre ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü oluşmuş olacak. Raylı sistemin getirdiği ilave yükleri taşıyabilmek için klasik asma halatlara ilave olarak, eğik askı kabloları da kullandık. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında, dünyanın en uzun hem asma hem de eğik askısına sahip köprüsü olacak. Ayrıca, 3. Köprü, 322 metreyle dünyanın en uzun kulesine sahip asma köprüsü niteliğini de taşıyacak. Bu köprü, aynı zamanda 60 metreye varan genişliğiyle de dünyanın en geniş asma köprüsü unvanına sahip olacak” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT