1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni Adana Gazetesi 100. yılını kutlayacak

Yeni Adana Gazetesi 100. yılını kutlayacak

Fransızların 1918 yılında Adana'yı işgaline karşı direnmek ve halkı örgütlemek amacıyla kurulan Yeni Adana Gazetesi, 24 Aralık Pazar günü Seyhan Oteli'nde...

Yeni Adana Gazetesi 100. yılını kutlayacak

Fransızların 1918 yılında Adana'yı işgaline karşı direnmek ve halkı örgütlemek amacıyla kurulan Yeni Adana Gazetesi, 24 Aralık Pazar günü Seyhan Oteli'nde düzenleyecekleri kokteylle 100. yılını kutlayacak.

Yeni Adana Gazetesi, 1918 yılında Fransızların Adana'yı işgal etmesinden 5 gün sonra, işgale karşı direnmek ve halkı örgütlemek için Ahmet Remzi Yüreğir ve arkadaşları tarafından kuruldu.

Fransız işgal kuvvetlerinin gazeteye baskın yaparak yasaklaması üzerine gazete, Pozantı ilçesinde tren istasyonundaki bir vagonda çok zor ve ilkel koşullarda işgale karşı yayınını ve direnişini sürdürdü.

Atatürkçü ve cumhuriyetçi çizgide yayını sürdüren gazete 1965 yılında New York'ta Dünya Basın Başarı Ödülü, 1996'da Türkiye Gazetecier Cemiyeti'nin Basın Özgürlüğü Ödülü, 2015'te ise Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nin özel ödülüne değer görüldü.

100. yılını kutlamaya hazırlanan Yeni Adana Gazetesi'nin zamanda yolculuğunu konu alan, Vahit Şahin, Ahmet Yahşi, Fehmi İnceoğlu tarafından hazırlanan, "100. Yıla Doğru Yeni Adana Gazetesi" isimli kitap da basılarak, dağıtılmaya başlandı.

100. Yıl Düzenleme Kurulu Üyeleri 22. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi eski Milletvekili ve Adana Barosu eski başkanı Ziya Yergök, Sanayi Odası Eski Başkanı Sadi Sürenkök, inşaat mühendisi Ali Kaya, Yeni Adana Gazetesi Müessese Müdürü Fehmi İnceoğlu ve Yazı İşleri Müdürü Ahmet Yahşi, İhlas Haber Ajansı Adana Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret ederek, Bölge Müdürü Adnan Kulak'a "100. Yıla Doğru Yeni Adana Gazetesi" kitabını hediye etti.

Yergök, 100. yıl nedeniyle 24 Aralık Pazar günü Seyhan Oteli'nde düzenlenecek kokteylde herkesle bir araya gelmek istediklerini aktararak, "Gerçekten sadece 100 yıllık bir gazete olmasının ötesinde, özellikle, değerleri var. Ulusal kurtuluş mücadelesine destek vermek, halka umut vermek, direnişi örgütlemek için kurulmuş bir gazete" diye konuştu.

"Mütevazı imkanlarla ekleri okurlarla buluşturduk"

Yeni Adana Gazetesi'nin, kuruluşundan bu yana mütevazı imkanlarla edebiyat, sanat, ekonomi ve tarım eklerini okurlarla buluşturduğunu kaydeden Yergök, "ABD Gazete Sahipleri Sendikası tarafından verilen bir ödül var. Arjantinli büyük bir gazeteci, orada yaptığı konuşmada her şeyi ortaya koyuyor. Diyor ki "Bir gazetenin büyüklüğü sayfa sayısının çokluğuyla ölçülmez, tirajının çokluğuyla da ilgili değil, çok sayıda baskı makineleri koleksiyonuna da sahip olması gerekmez ama önce bir ruha sahip olması gerekir ve bunun için ödülü verdik diyor. Türkiye'den 10 bin kilometre ötede basın kuruluşu tarafından fark edilip değerlendirilmesi gurur duyulacak bir şey. Tüm bu güzellikleri paylaşmak ve ileriye dönük de motivasyon sağlamak için bu ziyaretleri yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yeni Adana Gazetesi 100. yılını kutlayacak

Yeni Adana Gazetesi 100. yılını kutlayacak

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT