1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yeni Bağımlılık Türlerine Dikkat!

Yeni Bağımlılık Türlerine Dikkat!

Yeşilay Haftası dolayısıyla bağımlılık üzerine bir konferans veren Yeşilay Genel Merkezi Eğitim Sorumlusu Arif Çiftçi, yeni bağımlılık çeşidinin bilgisayar ve cep telefonundan kaynaklanan 'teknoloji kullanımı' olduğunu söyledi.

Yeni Bağımlılık Türlerine Dikkat!

Yeşilay Haftası dolayısıyla bağımlılık üzerine bir konferans veren Yeşilay Genel Merkezi Eğitim Sorumlusu Arif Çiftçi, yeni bağımlılık çeşidinin bilgisayar ve cep telefonundan kaynaklanan 'teknoloji kullanımı' olduğunu söyledi. Çiftçi, şans oyunlarının da tehlikesine kendi ailesinde kısa bir süre önce yaşadığı acı bir olayı paylaşarak dikkat çekti.

1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası nedeniyle Pendik'te çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bağımlılığın tehlikeleri konusuna dikkat çekmek üzere üzere Gazipaşa Caddesi'nde stand açan Yeşilay görevlileri, genç yaşlı bir çok vatandaşa uyarıcı broşür dağıttılar.  Bir diğer etkinlik de Atatürk Kültür Merkezi'nde yer aldı. Düzenlenen konferansta sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı üzerine sunum yapan Yeşilay Genel Merkezi Eğitim Sorumlusu Arif Çiftçi, yeni bağımlılık çeşidinin 'teknoloji kullanımı' olduğunu söyledi. Bilgisayar, telefon gibi teknolojik cihazlarla fazla zaman geçirmenin bir bağımlılık olduğunu ifade eden Çiftçi, "Fiziksel aktivite yapmıyor, evde ailenizle konuşmuyor ve otobüste sürekli telefonunuzla uğraşıyorsanız, siz de teknoloji bağımlısı olmuşsunuz demektir" dedi. Konuşmasında bilimsel çalışmalardan örnekler de veren Arif Çiftçi, yapılan araştırmalarda sürekli 10 saat bilgisayar başında kalan bir kişinin vücut kimyasının uyuşturucu kullanmış bir kişininkiyle aynı olduğunu söyledi. 

54f9c693edbe1_gazipasa-2.jpg

Şans oyunu borç batağına sürekledi

Bir diğer önemli bağımlılığın da kumar olduğunu ifade eden Yeşilay Genel Merkezi Eğitim Sorumlusu Arif Çiftçi, bu tür bağımlılığın da diğerleri gibi tehlikeli, hatta ölümcül olabileceğini söyledi. Bir akrabasının şans oyununda kaybettiği paraları geri almak için önce zeytin bahçelerini sattığını, ardından da kredi çektiğini söyleyen Çiftçi, "Bu oyun yüzünden borçlanan akrabam, geçen hafta intihar etti. Sigara ve uyuşturucu kadar kumar da ölümcül olabiliyor. Bunu bizzat yaşadım" şeklinde konuştu.  

HABERE YORUM KAT