1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni senaryo konusunda Türkiye'yi uyardı! İşte YPG'lilerin yeni hedefi...

Yeni senaryo konusunda Türkiye'yi uyardı! İşte YPG'lilerin yeni hedefi...

Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, açıklamalarda bulundu. Pekin açıklamasında "Yeni bir terör örgütü bahanesiyle Rakka ve Deyrizor hattına çekilen YPG'lilerin bir kısmı, Irak'ın tartışmalı bölgeleri olan Kerkük, Musul ve Telafer gibi bölgelere konuşlandırılabilir" ifadelerini kullandı.

Yeni senaryo konusunda Türkiye'yi uyardı! İşte YPG'lilerin yeni hedefi...

Barış Pınarı Harekatı ile Suriye'nin kuzeydoğusundaki YPG devletçiği projesine darbe vuruldu. 

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile sağlanan mutabakatlar kapsamında Barıi Pınarı Harekatı'na ara vermişti. Türkiye, YPG'li teröristlerin sınırlarının 30 kilometre güneyine çekilmesi için süreci takip ediyor.

GENELKURMAY ESKİ İSTİHBARAT DAİR BAŞKANI PEKİN'DEN YPG AÇIKLAMASI

Bu kapsamda, "Rakka ve Deyrizor hattına çekilen örgütün nereye evrileceği, Türkiye için tehdit olmaktan çıkacak mı?" sorusu da tartışılmaya devam ediyor. 

Konuyla ilgili Yeni Şafak'ın sorularını yanıtlayan Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, "Rakka ve Deyrizor hattına çekilen YPG'lilerin bir kısmının Irak'ın tartışmalı bölgeleri olan Kerkük, Musul ve Telafer gibi bölgelere konuşlandırılacağını düşünüyorum. Burada onlar üzerinden başka bir kahramanlık hikayesi yazılacaktır. Trump'ın DEAŞ bitti sözünden sonra bir hikaye yazılamazdı" değerlendirmesinde bulundu. 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NİN PETROL BAHANESİ

"ABD ordusu Suriye'den çekilmişken, neden geri döndü?" sorusunu da yanıtlayan Pekin, "YPG'nin Irak ve Suriye'de hakimiyet kurmasını istiyorlar. Bu açıdan ABD'nin Suriye'deki petrol bölgeleri kullanmak için varlığını devam ettirmesi çok uydurma bir gerekçe. Asıl gerekçe, YPG'nin desteklenmesi hem Suriye ve hem Irak'a bir düzen verilmesi" ifadelerini kullandı. 

KANDİL GÖZDEN ÇIKARILDI

ABD'nin Irak ve Suriye'yi YPG terör örgütü ile dizayn etmeye çalıştığının altını çizen Pekin, şunları söyledi:

"Terörist Ferhat Abdi Şahin'i general olarak tanımlıyorlar çünkü Kandil'dekileri gözden çıkarttılar. Yeni dönemde PKK'yı ortadan kaldırıp, YPG ile bu işi başlatıyorlar. Irak'ın kuzeybatısında yeni bir DEAŞ'a zemin hazırlayacak altyapı var. Burada yeni bir terör oluşumu istihbarat örgütleri aracılığıyla çıkartılacaktır. Bu örgüte karşı da muhtemelen YPG kullanılacak ve örgüt hakkında yeni bir kahramanlık senaryosu yazacaklar." 

TRUMP YÖNETİMİNİN GERÇEK AMACI NE?

"Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı engellemek için büyük çaba sarf eden Washington'ın bölgedeki amacı ne?" sorusuna ise Pekin, "ABD bölgeyi dizayn etmekten hiçbir zaman vazgeçmedi. Washington, burada İran'ı kontrol etmek istiyor. İran'ın Irak ve Suriye'deki birliklerini geriye çekmeye, çevrelemeye çalışıyor" dedi.

"Irak'taki protestolar haklı nedenlerle çıkmış olabilir ama istihbarat örgütleri tarafından destekleniyor. ABD'nin Ortadoğu'daki asıl sorunu İran'dır. Washington bu nedenle İran'ın hakimiyetini zayıflatmayı amaçlıyorlar. ABD'nin bu bölgedeki adımları, Türkiye'yi de olumsuz etkiliyor."

HABERE YORUM KAT