1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Yeni sivrisinek türü, İstanbul'un farklı bölgelerine yayılmaya başladı!

Yeni sivrisinek türü, İstanbul'un farklı bölgelerine yayılmaya başladı!

Önceki yazların aksine bu yaz ortaya çıkan farklı bir sivrisinek türü, vatandaşları oldukça tedirgin ediyor. Isırdığı bölgede şişkinlik ve kızarıklık oluşturan sivrisinekler, İstanbul'un çeşitli illerinde görülmeye başlandı.

Yeni sivrisinek türü, İstanbul'un farklı bölgelerine yayılmaya başladı!

İstanbul'da, Sarıyer, Avcılar ve Bahçelievler'in ardından Eyüpsultan, Kartal, Ataşehir ve Üsküdar'da da görülmeye başlayan sivrisinekler, vatandaşın canını sıkmaya başladı. Sarıyer, Avcılar ve Bahçelievler'in ardından Eyüpsultan, Kartal, Ataşehir ve Üsküdar'da da görülmeye başlayan sivrisinekler, çevre sakinlerini endişelendiriyor.

Kent genelinde çoğalan, ısırdığı bölgelerde kızarıklık ve şişkinlik yapan sivrisineklerden şikayet eden vatandaşlar, yetkililerin hemen önlem almasını istiyor.

ISIRILAN YER MORARIYOR

Bahçelievler'de oturan Burak Arı yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 aydır sivrisinek şikayetlerinin olduğunu söyledi. Sivrisineklerin ısırdığı yerlerin şiştiğini belirten Arı, sıcağın etkisi ve sivrisineklerden dolayı sabaha kadar uyuyamadığını ifade etti. Arı, çocuğunun uzuvlarında ısırıklardan dolayı morardığını ancak daha sonra iyileştiğini ifade etti.

İlaçlamanın 2 gündür durduğunu dile getiren Burak Arı, sivrisineklerin bacaklarını ısırdığını da kaydetti.

Yeni sivrisinek türü, İstanbul'un farklı bölgelerine yayılmaya başladı!

"ÖNCEDEN BÖYLE BİR PROBLEM YOKTU"

Avcılar'da ikamet eden Emrah Karakartal, daha önce böyle bir sorunun olmadığını, sivrisinek sorununun bu sene çıkmaya başladığını ifade etti. Sivrisineğin, birkaç hafta önce çocuğunun gözünün üstünü ısırdığını, bu nedenle şiştiğini aktaran Karakartal, eczaneden aldığı kremi kullandıktan sonra iyileştiğini belirtti.

Sineklerin Yeşilkent Mahallesi'nde dereden gelebileceğini ifade eden Karakartal, "Sivrisinekler, zehirli herhalde ısırdığı zaman iz bırakıyor, şişme, alerji tarzı şeyler oluşturuyor. Ben kendi çocuğumda gördüm." dedi.

Yeni sivrisinek türü, İstanbul'un farklı bölgelerine yayılmaya başladı!

"VÜCUDUMUZ FARKLI TEPKİ VERİYOR"

Üsküdar'da ikamet eden Şule Kandemir, bahçede otururken sivrisinek tarafından defalarca ısırıldıklarını, önceki senelere göre vücudunun buna farklı tepki verdiğini dile getirdi.

Kandemir, sineğe önlem için her yöntemi denediklerini vurgulayarak, "Ancak onlar bile fayda etmedi. Normalde eşimi sinek çok ısırmaz ancak bahçede oturunca anında sinek tarafından ısırılıyor. Çocuklarımız da aynı şekilde. Ben de bahçedeyken bu duruma maruz kaldım. Önceki senelerde de vardı ancak bu sene daha fazla ve daha farklı. Onlarca sinek ısırığı ayağımda var." ifadelerini kullandı.

Yeni sivrisinek türü, İstanbul'un farklı bölgelerine yayılmaya başladı!

"NORMAL BİR SİNEĞE BENZEMİYOR"

Sarıyer’de oturan Nimet Kara da kızının sinek tarafından ısırıldığını, bu kısmın aşırı şiştiğini ve kızardığını belirtti.

Kara, bunun normal bir sinek ısırığına benzemediğine dikkati çekerek, "İlk birkaç saat sadece kaşındı. Sonra sineğin ısırdığı ayağı şişmeye başladı ve aşırı kızardı. Bir gün boyunca geçmeyince hastaneye gittik. İğne yaptılar ancak hala şişlik devam ediyor. Sineğin ısırdığı yerin etrafı morardı." şeklinde konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT