1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Yeteneğe Göre Meslek

Yeteneğe Göre Meslek

Yeteneğe Göre Meslek
      Pendik Belediyesinin ilçe genelinde üniversiteye hazırlanan lise öğrencileri için düzenlediği ‘Kariyer Planlama Konferansı’,  Şevket Sabancı Lisesi’nde gerçekleştirildi. Süleyman Şah Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Erhan Atay’ın gerçekleştirdiği konferanslar, her hafta ayrı bir okulda gerçekleştirilerek öğrenciler kariyer planlaması hakkında bilgilendiriliyor.
 
      Pendik Belediyesinin ilçe genelinde üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencileri için düzenlediği ‘Kariyer Planlama Seminerleri’, bu kez Şevket Sabancı Lisesi Konferans Salonu’ndaydı.  Süleyman Şah Üniversitesi’nden Kariyer Planlama Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erhan Atay’ın gerçekleştirdiği konferansta, öğrencilere meslek ve kariyer tercihi konusunda önemli ipuçları veren Doç. Dr. Atay, öğrencilere kendi ilgi ve yetenek alanlarına göre meslek seçiminde bulunması gerektiğini belirtti.
 
Kariyer hedefinde yeteneğe göre tercih önemli
 
      Seminerde konuşan Atay, “Kariyer konusunda hedefleriniz olmalı ve bu hedeflere adım adım yürümelisiniz. Hedefleriniz belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, sonuç merkezli ve zamana sığdırılmış gerçekçi hedefler olmalı” dedi. Hedefler gerçekçilik ve yeteneklere göre kurulmazsa başarıya ulaşılamayacağını belirten Atay, “Kariyer ve meslek seçimleri genellikle arkadaşlar, hayat tecrübeleri ve ailelerin yönlendirmesiyle yapılıyor. Oysa meslek seçimi insanın yetenekleri, ilgilerine göre ve meslek uzmanlarınca yönlendirilerek yapılmalı” dedi. 
Yanlış meslek tercihleri ‘başarı’ değil ‘mutsuzluk’ getirir
 
       Öğrencilerin yüksek öğretim için alan ve meslek seçiminde,  seçilmek istenen alanla ilgili rehberlik servisleri ve ilgili üniversite hocalarına başvurulması gerektiğini belirten Atay, “Aksi takdirde kariyer ve mesleğinizde hatalı tercih yapma ihtimaliniz olabilir. Bu da hayatınızın yarısını oluşturan meslek hayatınızda size başarı değil mutsuzluk getirecektir” uyarsısında bulundu.

 

HABERE YORUM KAT