1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2022

Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2022

Dinimize göre yılbaşı kutlamak uygun görülmezken her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşlar internet arama motorlarında Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2022'yi araştırıyor Biz de sizin için bütün dikkat çekici ve SMS göndermede etkili mesajları topladık. İşte yılbaşı haram mesajları 2022...

Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2022

Tüm dünyada yeni yıl heyecanı yaşanmaya başladı. Özellikle Hristiyanlar Noel kutlamalarına başlarken Türkiye'de de vatandaşların yeni yılın geldiğini kutlamak için hazırlıklar yaptı. Noel'in kutlanması Müslümanlar olarak günah görülürken yılbaşının kutlanması da uygun görülmemektedir. Bizler de bu nedenle internet arama motorlarında çokça araştırılan Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2022 başlıklarına haberimizde yer verdik. 

YILBAŞI KUTLAMAK HARAM MI?

Yılbaşı kavramı ile Noel Kavramı ülkemizde sıkça karıştırılsa da, dinimizde iki durum ile ilgili de hükümler mevcuttur. Her ne kadar yılbaşı kavramı ile Noel kavramı aynı olmasa da, Batı ülkelerinin kültürlerinden gelme bu iki kavram da "ayet ve hadislerce" açıklanmış ve belirli hükümler konmuştur.

Noel Kavramı, Hristiyan Dünyası'nda Hz. İsa'nın dünyaya geldiği hafta yapılan belirli etkinliklere verilen isimdir. Noel Baba, Christmas, Hindi kesmek gibi pek çok "adet", Batı Dünyası'na ait kavramlardır ve Hristiyan dünyası'nın gelenekleridir. Noel Kutlamak ile ilgili dinimizdeki hükümler şöyledir;

Noel Kutlamak veya Noel ile ilgili bir şeyler yapmak, başka dinlere benzemek anlamına gelmektedir. İslam dininin başka kutsal günleri vardır ve bu günlerde yapılacak başka ritüellerde vardır. İslam Dininde başka dinlere ve kültürlere benzemek kesinlikle yasaklanmıştır.

Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021

Yılbaşı Kutlama kavramı genelde malayani işleri ifade eder. Yılbaşı kutlamaları ülkemizde de maalesef batı ülkelerinde olduğu gibi erkek ve kadınların bir arada bulunduğu ve dans edip, oyunlar oynadıkları bir ortamı ifade eder. Ayrıca tombala, piyango gibi haram olan işler de Yılbaşı Gecesi'ne aittir. Bu kutlama kültürü de ülkemize batı ülkelerinden transfer edilmiştir. Oysa İslam Dini'nin buna kesinlikle bir izni yoktur.

Yılbaşı Kutlamaları ve Piyango konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı "Kendini ve yaradılış̧ gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz" demiştir.

Ömür Sermayesi isimi Hutbe'de, Yılbaşı ile ilgili çok daha ilginç detaylara değinen Diyanet; "Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür. Yüce Rabbimiz, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan hepimizi muhafaza eylesin." sözleri ile konuyu özetlemiş oldu.

Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021

Hristiyanlık öncesi Roma'da ise değişik putlara tapanlar 25 Aralık günü Güneş'in yükselişine dayalı olarak, Güneş sembolü ışığa taparak değişik eğlenceler düzenlerdi. Bu eğlenceler Hristiyan dininin ahlak anlayışına ters, çarpık eğlencelerdi.

Hristiyan dinini Roma'da yaymaya çalışan din adamları "6 Ocak'ta Epiphany yortusundaki kutlamalar arasında yer alan 5 farklı kutlamadan" biri olan "İsa'nın beden alıp dünyaya gelişinin kutlamasını" 25 Aralık gününe çektiler. Böylece milattan sonra 354 yılından itibaren 25 Aralık kutlamaları Roma'da İsa'nın doğum kutlamalarına dönüştü.

İSTANBUL'DAKİ KİLİSE DE BU KARAR UYDU

380 yılında, "Doğu'daki Hıristiyanların da Batı'dakiler gibi, İsa'nın beden alıp dünyaya gelişini 25 Aralık'ta kutlamaları" için emir çıkardı. Şimdi Hıristiyanlar bir bütün olarak 25 Aralık gününü kutluyor ama Ermeniler hâlâ 6 Ocak gününde "Epiphany" kutlamalarını sürdürüyor.

YILBAŞI HARAM SÖZLERİ 2022 

Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021,Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021

YILBAŞI HARAM SÖZLERİ

Her sene dünyada kutlanan Yeni yıla giriş anları hem ilgi hem tepki çekmekte. Esasen Noel ile bir bağlantısı olmasa da bazı kesimler tarafından doğru bulunmuyor. Bu anlamda Yılbaşı haram sözleri araştırılıyor. İşte yılbaşı haram mesajları...

Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021Yılbaşı haram sözleri | Yılbaşı haram mesajları 2021

Noel babaymış!.. Gecenin soğuğunda, Medine sokaklarında, yüzünü kapatıp ” Allah bilse yeter!” diyerek fakirlere erzak taşımaktan sırtı nasır bağlamış Peygamber torunu Zeynel-i Abidin (r.a)’ı tanımazsan noel babaya hayran olursun tabi!

Ashâb-ı kiramdan Abdullah İbn-i Mes’ûd -radıyallâhu anh- şöyle buyurmuştur:

YILBAŞI HARAM SÖZLERİ | YILBAŞI HARAM MESAJLARI 2022

“Elbiseler elbiselere benzeyince, kalpler de kalplere benzemeye başlar.” (Vekî, Zühd, s. 597)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyururlar:

“Bizden başkasına benzemeye çalışanlar bizden değildir. Yahudi ve hristiyanlara benzemeyin! Yahudilerin selamlaşması parmak işaretiyledir, hristiyanların selamlaşması ise el ile işaret etmekten ibarettir.” (Tirmizî, İsti’zân, 7/2695)"

Rasûlullah Efendimiz (s.a.v) şöyle buyururlar:

 “Kim bir kavme benzerse, onlardan olur.” (Ebû Dâvûd, Libâs, 4/4031)

Biz yılbaşında hediye getiren noel babanın değil, Miraç’tan ‘Namaz’ getiren; Hz.Muhammed (s.a.v.) in ÜMMETİYİZ ! Necip Fazıl Kısakürek …

“Zulüm yapanlara en ufak bir meyil göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah`tan başka velileriniz de yoktur, sonra yardım da göremezsiniz.” (Hûd, 11/113)

“İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah`tan korkup sakının…” (Mâide, 5/2)

“Beyazlaşan saç ve sakalınızı kına ile boyamak sûretiyle rengini değiştirin, yahudilere benzemeyin! (Zira onlar bunu yasak görürler.)” (Tirmizî, Libâs, 20/1752)

«Kim bir kavmin karaltısını artırırsa onlardandır. Kim bir kavmin yaptığı işten râzı olursa, o işi yapanlarla ortak olur».” (İbn-i Hacer, el-Metâlibü’l-âliye, VIII, 319)

Ashâb-ı kiramdan Abdullah İbn-i Mes’ûd -radıyallâhu anh- şöyle buyurmuştur:

“Elbiseler elbiselere benzeyince, kalpler de kalplere benzemeye başlar.” (Vekî, Zühd, s. 597)

Biz yılbaşında hediye getiren noel babanın değil, Miraç’tan ‘Namaz’ getiren; Hz.Muhammed (s.a.v.) in ÜMMETİYİZ ! -Necip Fazıl Kısakürek

NOEL-CHRISTMAS NE DEMEK?

24 Aralık gecesi ve 25 Aralık günü kutlamaları daha sonraları, 597 yılında Noel / Christmas olarak adlandırıldı.

Hz. İsa'nın doğumu Latin dilinde söyle anlatılır:

"Festum nativitatis Domini nostri Jesu Christi"... Bu uzun anlatım değişik kiliselerde tekrarlanırken kısaltılarak "Dies Natalis Domini" (Jour de naissance du Seigneur) halini aldı. Bu kısa anlatım içindeki Natalis kelimesi de "derive" olup, İtalya'da "Natale", İspanya'da "Navidad", Portekiz'de "Natal" ve Fransa'da "Noel" haline geldi.

Papa Gregoire le Grand taralından 597 yılında Saksonlara Hristiyan dinini öğretmek misyonu ile İngiltere'ye gönderilen St. Augustin, Hristiyan propagandası için "görkemli ayinler" düzenledi, 25 Aralık kutlamalarını da kısaca "Noel" günü olarak adlandırdı.

Hıristiyan kiliselerinde "mass" ekmek ve şarabın takdisi ayinlerine verilen isimdir.

İsa'nın (Christ'in) beden alış ayininin yapıldığı güne bu yaklaşımla Christmas günü denildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡