1. HABERLER

  2. ANKET

  3. Yılın İlk Anketinde Partilerin Oy Oranı

Yılın İlk Anketinde Partilerin Oy Oranı

Türkiye genelinde yapılan "Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz" anketinde AK Parti yüzde 45,40, CHP yüzde 21.70, MHP yüzde 14.20, HDP ise yüzde 8.7 oy oranına ulaştı.

Yılın İlk Anketinde Partilerin Oy Oranı

Türkiye ve Bursa'da genelinde yapılan "bugün seçim olsa kime oy verirsiniz" anketinde Ak Parti liderliğini sürdürüyor.

Politics araştırma şirketi tarafından yapılan ankette Ak Parti Türkiye ve Bursa'da ipi göğüsleyen birinci parti oldu. Türkiye genelinde 2 bin 230 kişiyle yapılan ankette Ak Parti 45,40 oy oranıyla birinci olurken Cumhuriyet Halk Partisi aldığı 21,70 oyla ikinciliğini korudu. Üçüncü ise aldığı 14,20 oy oranıyla Milliyetçi Hareket Partisi olurken, HDP, 8,7 SP, 1,90 Anadolu Partisi 0,78 BBP 0,50 Diğer 1,50 kararsız 5,32 oy oranına ulaştı.

Yapılan araştırmaya göre, HDP'nin ve MHP'nin 2011 seçimlerine göre aldığı oy oranından yükselişe geçtiği gözleniyor. HDP'nin yükselişi çözüm sürecinde ortaya koyduğu yaklaşımdan kaynaklanırken, MHP'nin yükselişi ise CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki süreç etkili oluyor.

CHP'DE KAN KAYBI

Ak Parti; araştırmaya göre yüzde 45,40'lık oy oranıyla ipi göğüsledi. CHP ise yüzde 5 oranla kan kaybı yaşadı. CHP'deki kaybın Emine Ülker Tarhan'ın yeni kurduğu ANA PARTİ ve cemaat ile olan ilişkilerinden kaynaklandığı görünüyor.

YENİ BİR İKTİDAR DEĞİL, YENİ BİR MUHALEFET

Yapılan anket çalışmalarında vatandaşın Ak Parti'yi tekrar iktidara taşıdığı gözlenirken, ön görülenin ise yeni bir iktidar değil, yeni bir muhalefet olduğu tespit edildi.

Bursa'da ise bin 120 kişiyle yapılan anketlerde partilerin aldığı oy oranları şöyle, Ak Parti 47,80, CHP 24,60, MHP 13,60, HDP 7,30, SP 1,15, Diğer 2,30 ve Kararsız 3,25 oy aldı.

Bursa'da yapılan belediye başkanları seçim sonrası 9 aylık performans değerlendirmesinde ise birinci Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali olurken, ikinci Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türk Yılmaz, üçüncü Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, dördüncü Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, beşinci ise İnegöl Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş, oldu.

 

HABERE YORUM KAT