1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. YKS'ye ehliyetle girilir mi 2021? ÖSYM sınavına kimlik yerine ehliyetle girilir mi?

YKS'ye ehliyetle girilir mi 2021? ÖSYM sınavına kimlik yerine ehliyetle girilir mi?

YSK'nin birinci oturumu TYT 26 Haziran Cumartesi günü tamamlandı. Adaylar bu kez 27 Haziran Pazar günü AYT ve YDT'ye girecek. YKS'ye kimliksiz girilemiyor. Ancak bazı adaylar kimlik yerine ehliyetle sınava girmek istiyor. Peki YKS'ye ehliyetle girilir mi 2021? ÖSYM sınavına kimlik yerine ehliyetle girilir mi? İşte yanıtları.

YKS'ye ehliyetle girilir mi 2021? ÖSYM sınavına kimlik yerine ehliyetle girilir mi?

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 3 oturumda 26-27 Haziran'da uygulanıyor. Birinci oturuma giren 2 milyonun üzerinde aday yarın da kalan iki oturuma girecek. ÖSYM sınavlarında adayların yanlarında bulundurması gereken zorunlu belgeler var. ÖSYM Başkanlığı bu belgeler dışında sınavlara adayları almıyor. Peki bu belgeler nelerdir? YKS'ye ehliyetle girilir mi 2021? ÖSYM sınavına kimlik yerine ehliyetle girilir mi?

YKS'YE EHLİYETLE GİRİLİR Mİ 2021?

YKS oturumlarına ehliyet ile girilmez. Adaylar kimlik getirmek zorundadır. Aksi taktirde binaya alınmayacaktır. YKS kılavuzunda sınava girerken yanında bulundurması zorunlu belgeler şöyle belirtildi;

SINAVA GİRİŞ BELGESİ: Adaylar, Sınava Giriş Belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebileceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı yer alacaktır.

Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacaklardır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar, internetten yenisini edinebileceklerdir. Başvuru bilgilerini sisteme kaydeden ancak sınav ücretini yatırmayan adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

YKS'ye ehliyetle girilir mi 2021? ÖSYM sınavına kimlik yerine ehliyetle girilir mi?

NÜFUS CÜZDANI VEYA TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTI VEYA GEÇERLİLİK SÜRESİ

DOLMAMIŞ PASAPORT: Adayların sınava girebilmeleri için 2019-YKS’nin ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında;

*Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar aslı,
*Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı,
*T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı ve mühürlü “Geçici Kimlik Belgesi”nin aslı geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. Bunların dışında;

*Sürücü belgesi,
*Meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınav günü itibarıyla geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga veya adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları (T.C. Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. (Nüfus cüzdanında fotoğrafın olması zorunludur. Nüfus cüzdanında fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.)

2017 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından eski Nüfus Cüzdanları yenilenmeyecek yerine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı verilecektir. Sınava giriş için geçerli bir nüfus cüzdanı bulunmayanların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinme sürecini de göz önünde bulundurarak Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinmeleri gerekmektedir.

Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan adaylar, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaklardır. Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı hâlde ÖSYM Sınav Koordinatörlerinin, bina ve salon görevlilerinin veya ÖSYM temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile bu adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar, sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç vb. getirmemelidir. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş), şeker, peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

YKS'ye ehliyetle girilir mi 2021? ÖSYM sınavına kimlik yerine ehliyetle girilir mi?

YKS'DE MASKE TAKILACAK MI?

Sınav esnasında adaylar maskelerini çıkartabilecektir. Ancak binaya girişte maske takmak zorunludur. Adaylara dezenfektan ve maske verilecektir. 

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TYT, AYT ve YDT sonuçlar 4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacaktır. 

YKS'ye ehliyetle girilir mi 2021? ÖSYM sınavına kimlik yerine ehliyetle girilir mi?

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tercihler, sonuçların açıklanmasının akabinde başlayacaktır. Ancak ÖSYM henüz net bir tarih vermedi. 

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT