1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarihleri ne zaman?

YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarihleri ne zaman?

YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 yayımlandı mı? Başvuru tarihleri ne zaman? soruları araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenler derledik. şte tüm merak edilenler...

YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarihleri ne zaman?

YÖKDİL sınavına girmek isteyenler arama motorlarında araştırma yapmaya başladı. Peki YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 yayımlandı mı? Başvuru tarihleri ne zaman? Tüm merak edilenler haberimizde...

YÖKDİL 2020 SINAVI NE ZAMAN?

YÖKDİL sınavının başvuruları ise 8 Ocak günü başlayıp 16 Ocak günü sona erecek. Geç başvurular ise 28 Ocak tarihinde yapılacak. 1 Mart günü yapılacak sınavın sonuçları 26 Mart günü açıklanacak.

YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarhleri ne zaman?YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarhleri ne zaman?

YÖKDİL NEDİR?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) adayların kendi alanlarındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil becerilerini belirlemeye yönelik düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır. YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu
ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. YÖKDİL sınavı senede 2 ya da 3 defa yapılmaktadır. Sınavla ilgili herhangi bir giriş sınırlaması yoktur. YÖKDİL sınavı 30 ilde, toplam 35 sınav merkezinde gerçekleştirilmektedir. Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 cevap şıklı 80 adet soru sorulmakta ve 180 dakika (üç saat) sınav süresi verilir.

YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarhleri ne zaman?

YÖKDİL SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar başvurabilir.

YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarhleri ne zaman?

YÖKDİL NERELERDE GEÇERLİDİR?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) adayların Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri alanlarından dil yeterliliklerini ölçebileceği bir yabancı dil sınavıdır.2017 yılında ilk kez gerçekleştirilen YÖKDİL Sınavının geçerli olduğu yerler YÖK Başkanı tarafından daha önce açıklanmıştı.

Bu açıklama kapsamında YÖKDİL Sınavının geçerli olduğu yerler aşağıdaki gibidir; Yüksek lisans ve doktora eğitimi başvurularında,

Doçentlik başvurularında,

TUS, DUS ve YDUS sonuçları uyarınca yapılan yerleştirme işlemlerinde,

Yabancı dille eğitim yapılan üniversitelerde aranan dil kriterlerinde,

Öğretim Üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına atamalarda (Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi, Uzman, Okutman, Çevirici, Eğitim - Öğretim Planlamacısı) alımlarında geçerlidir.

YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarhleri ne zaman?

YÖKDİL'DE PUANLAMA NASIL YAPILIR?

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100] formülü kullanılacaktır.

YÖKDİL 2020 ne zaman? YÖKDİL sınav takvimi 2020 | Başvuru tarhleri ne zaman?

YÖKDİL SINAV KONULARI, SORU TİPLERİ NELERDİR?

Tense, Aktif-Pasif, Modal, if clause (4)

Kelime (6)

Prepositions (1)

Phrasal Verb (1)

Bağlaç ve Clause Yapılar (8)
Gramer Toplam     20

Close Test (10)

Cümle Tamamlama (11)

İngilizce – Türkçe  Çeviri (6)

Türkçe – İngilizce  Çeviri (6)

Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle (6)

Paragraf Tamamlama (6)

Paragraf (5 paragraf * 3 soru) (5)

HABERE YORUM KAT