1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. YÖK'ten 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılması kararına ilişkin flaş açıklama

YÖK'ten 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılması kararına ilişkin flaş açıklama

YÖK'ten açıklama yapıldı. Açıklamada "14 programda özel yetenek sınavının kaldırılması kararı 1 yıl ertelendi" ifadeleri kullanıldı.

YÖK'ten 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılması kararına ilişkin flaş açıklama

Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılarak sadece merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararı bir yıl ertelendi.

Yükseköğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, üniversitelerdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınmakta olup bunlardan 14 programa bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediliyordu.       

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.     

YÖK'ÜN KARARI TEPKİ ÇEKMİŞTİ, ÖĞRENCİLERİN VE VELİLERİN TALEPLERİ DİKKATE ALINDI     

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alınarak kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması konusu Yükseköğretim Kurulunda görüşülerek karara bağlandı.      

YÖK'ün bilgilendirmesinde, "Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz." değerlendirmesi yapıldı.     

SÖZ KONUSU KARARIN UYGULANACAĞI 14 PROGRAM HANGİLERİ?

YÖK Genel Kurulu'nun söz konusu kararının uygulanacağı 14 program şöyle:     

"Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı."     

YÖK'ün aldığı yeni karara göre, 2020 YKS'de bu 14 programı tercih edecek öğrenciler hem merkezi sınava hem de özel yetenek sınavına girecekler.

NE OLMUŞTU?

YÖK flaş bir karara imza atarak 14 bölümde özel yetenek sınavını kaldırmıştı.

10 Ekim Perşembe günü yapılan YÖK Genel Kurulu toplantısında YKS'ye hazırlanan yaklaşık 2.5 milyon öğrenciyi ilgilendiren önemli kararlar alınmıştı. Öncelikle hukuk fakülteleri için 190 bin olan başarı sırası barajı 125 bine çıkarılırken, başarı sırası barajı olmayan eczacılık ve diş hekimliği bölümlerine de ilk kez başarı sırası barajı getirilmişti. Eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası barajı ise 80 bin olarak belirlenmişti.

Toplantıda ayrıca bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 yükseköğretim bölümü ile ilgili de önemli bir karar alınmıştı.

Yükseköğretim kurumlarında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüme, 2020 YKS'de merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verilmişti.

Söz konusu 14 bölüm ise şöyle sıralanmıştı:

    Çizgi Film (Animasyon),
    Grafik,
    Grafik Resimleme ve Baskı,
    Grafik Tasarım,
    Moda Giyim Tasarımı,
    Moda Tasarımı,
    Moda ve Tekstil Tasarımı,
    Rekreasyon,
    Spor Bilimleri,
    Spor Yöneticiliği,
    Tekstil,
    Tekstil Geliştirme ve Pazarlama,
    Tekstil Tasarımı,
    Tekstil ve Moda Tasarımı

Alınan karara ilişkin yazı yükseköğretim kurumlarına, YÖK Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı tarafından 'ivedi' olarak gönderilmişti.

HABERE YORUM KAT