1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yolcu uçağının vurulduğu Ruhani'den gizlenmiş!

Yolcu uçağının vurulduğu Ruhani'den gizlenmiş!

İran Hükümet Sözcüsü Rebii, Ukrayna hava yollarına ait yolcu uçağının İran savunma sistemine ait füze tarafından vurulduğunun İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve hükümet üyelerinden gizlendiğini söyledi. Rebii,uçağın vurulduğunun haberinin cuma günü öğleden sonra verildiğini belirtti.

İran'ın Başkenti Tahran'dan kalkan Ukrayna'nın başkenti Kiev'e giden yolcu uçağı İran'a ait  hava savunma sistemi tarafından vurulmuştu. Olayın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve hükümet yetkililerinden gizlendiği ortaya çıktı.

İran devlet televizyonuna göre, Rebii, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, "Biz, yalancılık ve olayı gizlemekle suçlandık. Gerçekte durum böyle değildi. Biz yalan söylemedik, konuyla ilgili bize bilgi verilmedi." dedi.

BİLGİ RUHANİ'YE CUMA GÜNÜ VERİLMİŞ

Cumhurbaşkanı Ruhani dahil hükümet üyelerine, uçağın hava savunma sistemi tarafından "istem dışı" vurulduğu bilgisinin cuma günü öğleden sonra verildiğini belirten Rebii, "Ruhani, konudan haberdar olunca, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyini toplantıya çağırdı ve konuyla ilgili açıklama yayımlandı." ifadelerini kullandı.

 

"GEÇ BİLDİRİLMESİNDEN HÜKÜMET RAHATSIZ"

Rebii, "Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, konudan çarşamba günü haberdar olduğunu ve üstleriyle paylaştığını söyledi. Üstler de konunun incelenmesi gerektiğini düşünmüşler." diye konuştu.

Konunun 2 gün sonra hükümete bildirilmesinde bir kasıt bulunmadığını öne süren Rebii, "Geç bildirilmesinden biz de rahatsızız. Problem, kurumlar arasındaki yapısal iletişim sorunundan kaynaklanıyor." dedi.

NE OLMUŞTU?

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.

Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş, ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının "cruise (seyir) füzesi" olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile "yanlışlıkla" vurulduğunu itiraf etmişti.

 

HABERE YORUM KAT