1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü:

Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü:

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Makedonya Fon Üniversitesi Rektör Yardımcısı...

Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü:

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Makedonya Fon Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlama etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen konferansta, "Çanakkale ruhunun bugünkü tezahürü 15 Temmuz" dedi.

GAÜN Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından, 18 Mart Çanakkale Zaferi 102. yıl dönümünü kutlama etkinleki düzenlendi. Üniversitenin 15 Temmuz Yerleşkesi Konferans salonunda, "Çanakkale Zaferi" konulu konferans verildi. Konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, "Çanakkale ruhunun bugünkü en önemli tezahürü 15 Temmuz'da hep birlikte bölücülere karşı kenetlenen, birlik ve beraberlik ruhu oldu. Çanakkale'de vatanını, milletini hiç düşünmeden savunmaya giden ve hayatını kaybeden, "Allah Allah" nidalarıyla salavat getirip düşmana karşı, şahadete bir dakika sonra gideceğini düşünmeden giden gençlerimizi hatrlayalım. 15 Temmuz'da da aynı şekilde tanklara, uçaklara karşı elinde sopayla, çıplak elle halkımızın direndiğini göz önüne alalım. O zaman karşımızda düvel-i muazzama dediğimiz büyük devletler vardı. Çanakkale'de biz memleketimizin namusunu, varlığını, birliğini, bütünlüğünü koruduk. Aynı şekilde 15 Temmuz'da da yine düvel-i muazzama dediğimiz büyük güçler destekli yerli işbirlikçiler vardı. O gün için bunlar gayri Müslimlerdi. Rumlar, Ermeniler Birinci Dünya Savaşında, bugün de maalesef içimizden insanlar düşmanla işbirliği yapıyordu. Onlara karşı ülkemizi, devletimizi, milletimizi koruduk" dedi.

Çanakkale'yi en güzel Mehmet Akif Ersoy'un anlattığını vurgulayan Yard. Doç. Dr. Tansü, Mehmet Akif Ersoy Çanakkale şehitlerine yazdığı şiiri kutsal topraklardan Medine'de yazdığını kaydetti. Tansü, "Sürekli Medine tren garından telgraflarla takip etmiş, Çanakkale şehitlerini Safahat'ına koymuş ve Asım'ın Nesli demiştir. Asım Akif'in arkadaşının oğludur. Asım'ın Nesli Mehmet Akif Ersoy'un hayalinde tasarladığı ideal, dini, milli, ahlaki değerleri olan gençliktir. "Asım'ın nesli çiğnetmedi çiğnetmeyecek" demiştir. Akif'in Asım'ın nesli olarak idealize ettiği o nesil Çanakkale'de düşmanı durdurmuş, Kurtuluş Savaşı'nı kazanmış ve Cumhuriyeti kurmuştur. Aynı şekilde Asım'ın nesli olan bugünkü nesil de 15 Temmuz'da Türkiye'yi bir felaketin eşiğinden döndürmüş, 250 den fazla şehidimiz binlerce yaralılar vermiş, Asım'ın nesli çiğnetmemiş, çiğnetmeyecektir" diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü:

Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü:

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.