1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Yunan rahipler Ayasofya konusunda haddini aştı

Yunan rahipler Ayasofya konusunda haddini aştı

Yunanistan kilisesinin lideri Atina Başpiskoposu Yeronimos,cami olarak ibadete açılması gündeme gelen Ayasofya'ya ilişkin olarak," Cesaret edemeyeceklerine inanıyorum" dedi. Rus Ortodoks kilisesi de "Bu inanç özgürlüğünü kısıtlayıcı bir girişim. Orta Çağ’a dönemeyiz." açıklamasını yaptı.

Yunan rahipler Ayasofya konusunda haddini aştı

Ayafosya'nın cami olarak kullanılması için Danıştay 10.Dairesinin vereceği karar merakla beklenirken Yunanistan'dan tepki çekecek açıklamalar geldi.

Yunanistan kilisesinin lideri Atina Başpiskoposu Yeronimos,Mora Yarımadası’ndaki Messinia bölgesini ziyaret etti. Yerel bir televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Yeronimos’un gündeminde Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması tartışmalarına ilişkin olarak, “Bu da bir oyun. Cesaret edemeyeceklerine inanıyorum” dedi.

"MÜZE OLARAK KALMASI İÇİN DUA EDİYORUZ"

Yunanistan’da toplam sayıları 82 olan metropolitlerden (bölgesel dini lider) bazıları da Ayasofya ile ilgili açıklamalar yaptı. Rethimno Metropoliti Evgenios, Ayasofya’nın aslında kilise olması gerektiğini iddia ederek  “Müze olarak kalması için dua ediyoruz” diye konuştu.

Yunan rahipler Ayasofya konusunda haddini aştı

Kitro bölgesi metropoliti Yeorgios ise başkent Atina’da hâlâ cami bulunmaması ve Yunanistan’daki pek çok Osmanlı eserlerinin tahrip edilmiş olmasına rağmen, “Biz Hıristiyanlar, dinimizden farklı dünya kültür mirası eserlere saygılıyız” dedi. Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasına dünya çapında büyük tepki gösterileceğini de öne sürdü.

Yunan rahipler Ayasofya konusunda haddini aştı

"AYASOFYA KİLİSEDİR"

Langada bölgesi metropoliti İoannis ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Kuran-ı Kerim’e hem de dünya kültür eserlerinin korunması kurallarına uygun hareket etmesini diliyorum. Ayasofya tarih içinde nasıl kullanılmış olursa olsun kilisedir” diye konuştu.

Mora Yarımadası’ndaki Patra şehrinde de Ayasofya’nın cami olarak açılmaması için metropol kilisesinde 4 saat süren özel gece ayini yapıldı.

Yunan rahipler Ayasofya konusunda haddini aştı

"ORTA ÇAĞ'A DÖNEMEYİZ"

Rus Ortodoks Kilisesi de, Ayasofya’nın müze statüsünün kaldırılıp ibadete açılmasıyla ilgili girişimlere karşı çıkarak “Ortaçağ’a dönemeyiz” açıklamasında bulundu. Kilisenin dış ilişkiler sorumlusu Episkopos Hilarion katıldığı bir televizyon programında şu ifadeleri kullandı:

“Ayasofya’nın neden şu anda ibadete açılması gerektiğini anlayamıyoruz. Bu inanç özgürlüğünü kısıtlayıcı bir girişim. Orta Çağ’a dönemeyiz. Çok kutuplu, birden fazla inancın olduğu bir dünyada yaşıyoruz. İnançlı insanların duygularına saygı gösterilmeli.”

Yunan rahipler Ayasofya konusunda haddini aştı

Kaynak: Hürriyet

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT
2 Yorum