1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Yunanistan: AB saf değil, Türkiye bu kez o kadar kolay kandıramayacak!

Yunanistan: AB saf değil, Türkiye bu kez o kadar kolay kandıramayacak!

Yunanistan Dışişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamada, Ankara'dan AB'ye yönelik ılımlı mesajlara değinilerek "AB saf değil. Bu sefer o kadar kolay kandıramayacaklar" dedi.

Yunanistan: AB saf değil, Türkiye bu kez o kadar kolay kandıramayacak!

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından, Oruç Reis gemisinin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin açıklama yapıldı. Türkiye'nin AB ile yakınlaşma konusunda ciddi bir tutum göstermediğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini iddia eden Dendias, Ankara'nın 10-11 Aralık'ta düzenlenecek AB zirvesinde Türkiye için olumlu bir karar çıkma şansını ortadan kaldırdığını söyledi. Türkiye'nin Ağustos ayından bu yana "yasa dışı faaliyetlerini sürekli genişlettiğini" savunan Dendias, "AB saf değil. Ankara bu sefer AB'yi o kadar kolay kandıramayacak" ifadesini kullandı.

Yunanistan: AB saf değil, Türkiye bu kez o kadar kolay kandıramayacak!

"KOŞUL, TÜRKİYE'NİN YASA DIŞI FAALİYETLERİNİ TÜMDEN SONA ERDİRMESİ"

Türkiye'nin tavrını bölgenin güvenliği açısından "revizyonist, istikrarı bozucu ve tehlikeli" diye nitelendiren, Ankara'nın davranışlarının AB'nin ifade ettiği ve savunduğu öncelik ve değerlere de aykırı olduğunu savunan Dendias, AB'nin Türkiye'ye karşı yaptırım ve cezai önlem kararlarını pozitif gündem oluşturmak ve diyalog adına ertelediğine işaret etmesinin ardından, burada koşulun Türkiye'nin "yasa dışı faaliyetlerini tümden sona erdirmesi" olduğunu hatırlattı.

Yunanistan: AB saf değil, Türkiye bu kez o kadar kolay kandıramayacak!

"TÜRKİYE'NİN OLUMSUZ İMAJINI DAHA DA KÖTÜLEŞTİRECEK"

Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ankara'dan gelen ılımlı mesajlara gönderme yapan Dendias, Türkiye'nin "iyi niyet" ve "olumlu jest" sözlerindeki herhangi bir geri adımın Türkiye'nin olumsuz imajını daha da kötüleştireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 10-11 Aralık'taki zirve öncesinde Cuma günü Brüksel'de temaslarda bulunmuş ve Türkiye'nin "dostluk eli uzatmaya hazır olduğu" mesajı vermişti. Kalın, temasları sırasında Türkiye'nin AB üyeliğini stratejik bir öncelik olarak gördüğünü kaydetmiş, bir an önce pozitif gündeme geçilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Yunanistan: AB saf değil, Türkiye bu kez o kadar kolay kandıramayacak!

"DEĞERLENDİRMELERİMİZİ EYLEMLER TEMELİNDE YAPACAĞIZ"

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da Fransız medyasına yaptığı açıklamada Kalın'ın ziyaretiyle ilgili olarak Türkiye'den söz değil eylem bekledikleri mesajı verdi. Fransız Bakan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2-3 gün yatıştırıcı açıklamalar gelmesi yeterli değil. Bunu çok açık bir şekilde söylüyorum. Eylem gerekli. Benim düşüncem bu ve tabii ki aynı zamanda Cumhurbaşkanı Macron'un da tutumu bu. Değerlendirmelerimizi eylemler temelinde yapacağız" ifadelerini kullandı.

Ekim ayı başındaki AB liderler zirvesi öncesinde Türkiye Oruç Reis gemisini Antalya limanına geri çekmiş, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Fransa'nın Türkiye'ye yaptırımların derhal uygulanması çağrısı, başta Almanya olmak üzere diyaloğa şans tanınmasını isteyen ülkelerde kabul görmemişti. Bunun üzerine zirvede Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine yeniden başlaması durumunda yaptırımların gündeme getirilmesi ve Aralık ayındaki zirvede ele alınması karara bağlanmıştı. Ancak Türkiye'nin zirveden sonra 12 Ekim'de Oruç Reis için yeni bir seyir bildirimi (Navtex) yayımlaması gerilimi yeniden artırmıştı.

Oruç Reis için yürürlükteki son Navtex'i 29 Kasım'da TSİ 20.59'da sona erecek.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT