1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yurt dışına kayıtlı seçmenler oy kullanmaya başladı

Yurt dışına kayıtlı seçmenler oy kullanmaya başladı

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar Ankara Esenboğa Havalimanı'nda oylarını saat 08.00'den...

Yurt dışına kayıtlı seçmenler oy kullanmaya başladı

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar Ankara Esenboğa Havalimanı'nda oylarını saat 08.00'den itibaren kullanmaya başladı.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk vatandaşları için Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda saat 08.00 itibariyle başladı. Ankara'dan yurt dışına gidecek ve gelecek olan seçmenlerin oy kullanma işlemlerini gerçekleştirmeleri için Esenboğa Havalimanı geliş ve gidiş katına toplam 6 sandık kuruldu. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişiler, pasaport ve kimlikleri ile birlikte oy kullanma alanına giderek oylarını kullanabiliyor. Gümrük kapılarındaki sandık görevlileri, 16 Nisan saat 17.00'ye kadar sürecek olan oy verme işlemleri dolayısıyla 24 saat esasına göre 3 vardiyada görev yapıyor.

İtalya'ya giden Alev Onaran isimli bir vatandaş, Esenboğa Havalimanı'nda oy kullanma alanına gelerek 16 Nisan Anayasa değişikliğine ilişkin referandum için oyunu kullandı. Avrupa'nın tutumunu değerlendiren Onaran, "Türkiye'de olduğu gibi biraz zihinler karışık. İnşallah zihinlerimizi açarız. Oy kullanma görevimi yaptığım için çok mutluyum. Yurt dışına çıkacağım gün tesadüf sandıklar açıldı. Çok iyi oldu. Vatandaşa güzel bir hizmet oldu" ifadelerini kullandı.

Amerika'ya giden bir vatandaş ise, "Liderimiz belli zaten. Allah ondan razı olsun. Bizi Avrupa çekemiyor. Türkiye yoluna devam edecektir. Cumhurbaşkanımızın sonuna kadar arkasındayım" şeklinde konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT