Yeni eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk'tan dikkat çeken açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk canlı yayınlanan bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitimin neden şehirlerde iki gün, köylerde 5 gün olduğunu detaylıca anlatan Bakan Selçuk, 1 Eylül'de yeni eğitim öğretim yılının başlayabileceğini söyledi.

Yeni eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk'tan dikkat çeken açıklama!

CNN Türk'te canlı yayınlanan Tarafsız Bölge programında eğitimdeki normalleşme adımlarını ve telafi eğitimin detaylarını anlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni döneme ilişkin merak edilen soruları yanıt verdi.

Eğitim çalışanlarının tamamına 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren aşılanma randevusu açılacağını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pandemi sürecinde yüz yüze eğitimin sekteye uğramasına değindi. Bakan Selçuk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Bu bir hayat sahnesi ve çocuklar hafta sonları veya sokağa çıkma saatlerinde okulunu binasına bakıyorlar. Bunun binlerce örneğini gördüm. Biz bırakın ders yapmayı sürekli teneffüs yapsa bile faydası var." ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NEDEN 2 GÜN?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Çocuklar o kadar çok hikaye anlatıyorlar ki, bu mutluluk onlar için hayatın provasını yapmak gibi bir şey. Toplamda her öğrencimiz 2 gün gidiyor. Önümüzde 4 hafta var. Bazı okullarımızda öğretmenlerimiz ihtiyaçların farkında ve gerekirse belli grupları onları davet edip bu 2 günün dışında da çalışma yapabilirler. Biz genel bir çerçeve çiziyoruz ve ihtiyaçlara göre ortam oluşturuyoruz. 2 gün değişken oluyor. Her sınıftı ikiye bölmek gibi genel bir eğilim var. Bazı okullar kendi koşullarına göre bunu değiştirebiliyorlar. Yılık temizlik bütçemizin 10 katını verdik ve çok şanslıyız ki meslek liselerimiz üretiyor bunları. TSE’in bir takım koşulları var ve onlara uymak koşuluyla ‘temiz okul’ belgesi oluşturuldu.

Yüz yüze eğitim neden 2 gün? Bakan Selçuk açıkladı

Çocuklara deseniz ki akşam açıklandı 1 saat sonra gider misiniz derseniz giderler. Okullar ile ilgili sınıfların durumu, yerleştirilmesi binalardaki temizlik ihtiyacı okul yönetimimin düzenle ilgili pozisyonunda bir sıkıntımız yok. İl müdürlerimiz ile devamlı irtibattayız. Neler olabileceğin kesintisiz konuşuyoruz. Öncesinde eğer şöyle olursa şu tedbirleri almak gerekir diye önlem alıyoruz.

Yüz yüze eğitim neden 2 gün? Bakan Selçuk açıkladı

Bizim okullarımızda devamlılık çok yüksek öğrencilerin yüzde 90’ı geliyor. İsteyen çocuk gelebilir isteyen gelmeyebilir, bizim önerimiz gelmeyene de gelene de ortam hazırlamak. En az yüzde 80’i geliyor çocukların böyle bir durumda sınıf çok kalabalık oluyor ve mesafeyi ayarlamakta zorlanıyoruz. O yüzden 2 gün."

"YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1 EYLÜL'DE BAŞLAYABİLİR"

Yüz yüze eğitimin neden şehirlerde iki gün, köylerde 5 gün olduğunu detaylıca anlatan Bakan Selçuk, 1 Eylül'de yeni eğitim öğretim yılının başlayabileceğini söyledi.

Bakan Selçuk, yeni eğitim öğretim yılına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Farazi olarak şunu düşünüyoruz Eylül 1’e alalım biraz daha erken başlayalım, böyle başlarsak kazanımları nasıl sağlarız burada uyum programı söz konusu. Bu çalışma bütün sınıflar için kritik konu ve kazanımları belirliyor. Bu şu demek; önümüzdeki yıl hangi hafta ne şekilde ilerleyeceğini belirtiyor her ders içi. Biz bunu okullarda paylaşacağız ve okullarda ona göre şekillendirecek.

Biz hesabımızı yaza göre de kışa göre de yapıyoruz. Şartlar güzel giderse aşının da olumlu etkisini görürsek planımız 1 Eylül’de okulları 5 gün açmak. Koşullar zorlayıcı şekilde gelirse başka bir çalışma gelebilir onun da hazırlığı var.

Biz geçen dönemde de karneyi günler öncesinden verdik. Karne dijital verildiği için tüm öğrenciler sıra olup velilerde orada hep beraber karne dağıtımı gibi tören olmadığı için… Milyonlarca öğrencimiz var, hepsi birden aynı anda dijital sisteme girmeye çalışıyorlar ve sıkışma oluyor. Günler öncesinden açtık.

Ölçme değerlendirme ile ilgili danışma kurlumuz var. Bizim en çok danıştığımız kişiler il müdürleri öğretmenler ve okul müdürleri. Bir karar alırken Bitlis’te farklı İstanbul'da farklı etkiye yol açıyor. Sahaya danışmak lazım.  Böyle baktığımızda da süreç içerisinde alınan kararlar bölgesel olarak farklılaşa biliyor ve ihtiyaç temelli hareket ediyoruz. Notlar ile ilgili 1. dönemde alınan notlar var. Eğer isterseniz birinci dönem notunuz geçerli olabilir bir öğrenci diyebilir ben çok hazırlandım ve notlumu yükseltmek istiyorum diyebilir. İsteyen sınava da girebilir isterse öğrenci sorumluluk sınavlarımız var ayın sonunda oradaki sınavlara girerek de dersi kalmışsa ve dersi düşükse sorumluluk sınavına girip yükseltebilir. Hiç girmez ise birinci dönemdeki notunu geçireceğiz."

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡