1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yüzde 23’lük nitrat gübresi e-reçete ile satılacak

Yüzde 23’lük nitrat gübresi e-reçete ile satılacak

Son zamanlarda nitrat içerikli gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanılmasından dolayı, nitrat içerikli gübrelerin yediemine alındığını belirten...

Yüzde 23’lük nitrat gübresi e-reçete ile satılacak

Son zamanlarda nitrat içerikli gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanılmasından dolayı, nitrat içerikli gübrelerin yediemine alındığını belirten Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, yüzde 33'lük Amonyum Nitratın satışını tamamen yasakladıklarını, patlayıcı özelliği fazla olmayan yüzde 23'lük nitrat gübresinin satışını da e-reçete sistemi ile gerçekleştirip kontrol altına alacaklarını söyledi.

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, uzman ekip sayılı "Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği" doğrultusunda kentte bulunan 39 gübre dağıtıcısını denetledi.

Gübre dağıtma belgesi ve yetkisi olan bayileri gezdiklerini belirten İl Müdürü Turan Karahan," Yapmış olduğumuz denetimler bakanlığımızın bize verdiği yetki çerçevesinde gerçekleşmektedir. Son zamanlarda nitrat içerikli gübrelerin patlayıcı madde olarak kullanılmasından dolayı, Başbakanlığımızın talimatı ile nitrat içerikli gübreleri yediemine aldık. Son değişiklik ile beraber yüzde 33'lük Amonyum Nitratın satışını tamamen yasakladık. Ancak nitrat içerikli olup patlayıcı özelliği fazla olmayan halk arasında can gübresi olarak bilinen yüzde 23'lük nitrat gübresinin satışını e-reçete sistemi ile gerçekleştirip kontrol altına alacağız" dedi.

Gübre satışlarını yediemine aldıkları günden itibaren satışlar ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını aktaran Karahan, esnafında da bu konuda anlayışlı olduğunu aktardı.

Yüzde 23’lük nitrat gübresi e-reçete ile satılacak

Yüzde 23’lük nitrat gübresi e-reçete ile satılacak

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.