1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. YYÜ Diş Hekimliğinde önlük giydirme töreni

YYÜ Diş Hekimliğinde önlük giydirme töreni

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, birinci sınıf öğrencileri için "Beyaz Önlük Giyme" töreni düzenledi.

YYÜ Diş Hekimliğinde önlük giydirme töreni

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, birinci sınıf öğrencileri için "Beyaz Önlük Giyme" töreni düzenledi.

Van YYÜ Sosyal Tesislerinde düzenlenen törende öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, depreme rağmen kısa sürede Diş Hekimliği Fakültesini Türkiye'nin sayılı fakülteleri arasına sokmanın sevincini yaşadıklarını ifade etti. Bu başarıda herkesin payı olduğuna dikkat çeken Rektör Battal, kurucu dekan Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu'nun da fakülteye önemli katkılarının olduğunu kaydetti. YYÜ Diş Hekimliği Fakültesinin kendilerinden 10 yıl önce kurulan fakültelerin önüne geçerek kısa sürede hem öğrenci alıp ilk mezunlarını verdiğini hem de tedavi hizmeti vermeye başladıklarını söyleyen Battal, "Deprem dönemi de dahil olmak üzere bu fakülte kurulduğu günden itibaren her geçtiği yılı daha da güçlenerek geride bıraktı. Türkiye'nin bu alanda kadim fakülteleriyle yarışacak noktaya geldik. Fakültemizdeki öğrencilerimiz de bunları biliyor. 2 yıl önce fakültede yapılan sempozyuma Türkiye'nin önemli fakültelerinden akademisyenler katıldı. Fakültemizdeki eğitim altyapısı açısından kurduğumuz laboratuvarlar ve hastane kısmında aldığımız cihazlarla ilgili gözlemlerini paylaştıklarında bir kez daha mutlu oldum. "Hocam sizin sahip olduğunuz imkanlar Türkiye'de birkaç üniversitede ya var ya yok', "Özel kliniklerin de birçoğu sizinle yarışamaz" dediler. Dolayısıyla üniversitemiz bu alanda çok donanımlı bir hale geldi. Gerçekten ülkemiz çok büyük bir ülke. Bunları kesinlikle hükümetimizin, bakanlarımızın destekleriyle elde ettik. Bizim siz değerli öğrencilerimize sunduğumuz imkanları birçok üniversite sunmuyor. Biz sizleri önemsiyoruz. Sizi Allah'ın izniyle çok iyi şekilde yetiştirecek ve sizi ülkemizin diş hekimleri ordusuna katacağız. Beyaz önlüğü giymiş olmanız artık size farklı bir statü kazandırıyor. İnşallah o beyaz önlüğü hayatınızın sonuna kadar aynı temizlik, saflık, berraklıkta taşıyacaksınız" dedi.

Gecede konuşan Tuşba Kaymakamı Meral Uçar da, önlük giyme töreninde olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Önlük giyme diş hekimliğine adım atma anlamına geliyor. Ben öğrencilerimize ilk adımı attıkları meslek hayatlarında sonsuz başarılar diliyorum" diye konuştu.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi ise, fakülte hakkında teknik bilgiler vererek başladığı konuşmasında, eğitimli insanların toplumlar için önemine değindi. Anadolu insanın eğitimli insana büyük önem verdiğini belirten Tüfenkçi, "Ülkenin geleceğinde çok önemli yeri olan gençlerin yetişmesine katkı sunan akademisyenlere teşekkür ediyorum. Eğitim alanlarındaki kalite geliştirme süreçlerini gönülden desteklemeli ve bu süreçlere katılmalıyız. Değerli öğrencilerimiz, sizleri geleceğin ümidi, mesleğimizin ışıklı çiçekleri olarak görüyoruz. Bugün giydiğiniz beyaz önlükler hekimlikle özdeşleşmiştir. Siz bu önlüğü giyerek bu mesleğe adım atıyorsunuz. Diş hekimliği sadece bir meslek değil; bilim, sanat, estetik ve bir yaşam biçimidir. Her ne iş yaparsanız, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, başkalarına faydalı, dürüst ve ahlaklı olun. İnsan onuruna yakışmayan işlerden uzak durun. Bu duygu ve düşüncelerle fakültemiz idari ve akademik personeli adına, beyaz önlüklerinizi sizlere takdim ediyor, hepinizi tekrar tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol tarafından öğrencilere önlükleri giydirildi. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı gecede verilen yemeğin ardından halkoyunları gösterisi yapıldı. Çalınan müziklerle halay çeken öğrenciler, muhteşem bir gece yaşadı.

Geceye Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Başsavcı Vekili Alim Dirican, 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erhan Çavuşoğlu, rektör yardımcıları Prof. Dr. Murat Demirel ve Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Genel Sekreter Prof. Dr. Yusuf Uzun, Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Özer Alkan, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

YYÜ Diş Hekimliğinde önlük giydirme töreni

YYÜ Diş Hekimliğinde önlük giydirme töreni

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT