1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Zengin, 8 Mart’ta kadınların sorunlarına dikkat çekti

Zengin, 8 Mart’ta kadınların sorunlarına dikkat çekti

Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, ağır iş yükü, mobbing,...

Zengin, 8 Mart’ta kadınların sorunlarına dikkat çekti

Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, ağır iş yükü, mobbing, şiddet ve geri planda bırakılma gibi kamu çalışanlarının karşılaştıkları temel sorunlarda en fazla mağduriyeti kadınların yaşadığını belirtti.

Türk-Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yayımladı. Zengin, kadınların sıkıntılarına değinerek, "Bu sorunlar sadece çalışma hayatının değil, kadınlarımızın aile ve sosyal yaşamını da olumsuz yönde etkilemektedir. Kamuda çalışan annelerin hala kreş sorunu yaşamaktadırlar" dedi. Farklı farklı sorunlara dikkat çeken Zengin, şöyle devam etti:

"Torununa bakan büyük anne için devlet para vereceğiz deyip aileye destek olacağını açıklarken, bebeğini emzirmek için süt iznini kullanan annenin döner sermayesinden kesinti yapılmasını akıl almamaktadır. Hasta çocuğu için refakat izni alamayan annenin mağduriyetini nasıl açıklamak lazımdır. 112 çalışanı yeni bebeği olmuş anneyi rızası olmadan başka bir yere görevlendirmenin neresi doğrudur. Geçici görevlendirilen, ücra yerlerde yalnız çalışmaya mahkum edilen kadınlarımız için güvenli barınma imkanları ne zaman oluşturulacaktır. Anayasa değişikliği kadın haklarının korunduğu uygulamalarla ve düzenlemelerle anlamlıdır. Bizimde beklentimiz budur. Umarız ki Türkiye ve Türk kadınları 8 martları umutlu ve güzel karşılar. Türk milleti dünya kurulduğundan beri kadınlara özel bir önem vermiştir. Bunu destanlarımızdan, atalarımızın hayatında da açıkça görebilirsiniz. Umarız ki kaybettiğimiz anlayışı yeniden kazanırız. Bu temenniyle Türk Sağlık Sen olarak başta şehit anneleri ve eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, toplumsal yaşamda ve sendikal hayatta mücadele eden kadınlarımıza başarılar diliyor ve kadınlarımızın tüm sorunlarının göstermelik tartışmalardan uzak çözüm odaklı olarak irdelenmesini istiyoruz."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT