1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ziraat Odası Başkanı Öztürk: “Çiftçimiz tedirgin”

Ziraat Odası Başkanı Öztürk: “Çiftçimiz tedirgin”

Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, şehirde kış mevsiminin ortalarına gelinmesine rağmen kar yağışının her seneki gibi olmamasının çiftçiyi...

Ziraat Odası Başkanı Öztürk: “Çiftçimiz tedirgin”

Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, şehirde kış mevsiminin ortalarına gelinmesine rağmen kar yağışının her seneki gibi olmamasının çiftçiyi tedirgin ettiğini söyledi.

Kış mevsiminin yarılanmasına rağmen ülkenin çoğu yerinde olduğu gibi Kırıkkale'de de kar etkisin önceki senelere nazaran hissettiremedi. Bu durum ise en çok tarımla uğraşan kesimde sıkıntıya sebep oldu. Kar yağışının ve kar örtüsünün tarıma olan katkısına dikkat çeken Kırıkkale Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk, "Kar suyu yavaş yavaş eriyerek yüzey akışına geçmeden, toprak tarafından emilerek bitkiye su ihtiyacı bakımından büyük yarar sağlıyor. Karın bunun yanı sıra yüzey akışa geçmeden toprağın derinlerine sızması yer altı suları miktarını da artırıyor. Eriyen ve toprağa giren kar suyu topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin kolayca yararlanmasını da sağlıyor. Bu sebeple bu sene karın olmaması çiftçimizi tedirgin ediyor. Çiftçimiz gününü karın yağması için dua ederek geçiriyor. Buğday üreticimiz için eğer kış böyle devam ederse ilkbaharda yağacak yağışların önemi çok olacak. Bunun yanı sıra diğer üreticilerimiz için kar suyu çok önem arz etmektedir. Hayvancılık yapan çiftçimiz içinde yaylım hayvancılık yapan çiftçilerimiz kar eğer yağmazsa merada hayvanları için su bulamayacak." şeklinde konuştu.

"Bağ-Kur primleri devlet tarafından karşılansın"

Köylerde yaşayan çiftçi sayısının azlığına ve zor şartlarda üretim yaptığına değinen Öztürk, "Köylerde yaşayan çiftçilerimiz ekonomik olarak sıkıntılar yaşamaktadır. En azından bu çiftçilerin yani köylerde kendi yağı ile kavrulan çiftçilerin belirlenerek Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından karşılanması talebimizdir. En azından bu borcun yüzde 50'si kadar bir devlet indirimi çiftçimizi çok rahatlatacak. Bunun yanı sıra henüz tam manasıyla uygulamaya konulmamış ama planlanan bir mazot indirimi söz konusu, bu indirim çiftçimiz için hayati derecede önemli. Çiftçinin yüzünün gülmesi için tarımsal üretim yapan çiftçimize devlet destekli bir mazot indirimi bizim talebimizdir" diye konuştu.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.