1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Zor Seçim Olacak!

Zor Seçim Olacak!

Zor Seçim Olacak!

 

5 PARTİ ADAYINI BELİRLEDİ

30 Mart 2014 Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimler için, ilçemizde AK Parti, CHP, MHP, Saadet Partisi ve BBP belediye başkan adaylarını belirlediler. 

 

DİĞER PARTİLERDE DURUM BELİRSİZ

Pek fazla iddiaları bulunmayan, fakat varlıklarını ortaya koymak için, geçtiğimiz seçimlerde aday gösteren diğer partilerin, bu dönemde aday gösterip göstermeyecekleri ise henüz netlik kazanmış değil. 2009’da 13 parti aday göstermişti. 

 

90 BİN YENİ SEÇMEN VAR

2009 yılında yapılan yerel seçimlere göre seçmen sayısında 90 bin civarında bir artış söz konusu.  Nüfus ve seçmen sayısı artmaya devam ediyor... Oy kullanma oranının % 90’ın üzerinde olması bekleniyor.

 

SEÇMEN 4 AYRI OY KULLANACAK 

Vatandaşlar 1380 sandıkta Belediye Başkanlığı, İlçe Meclis Üyeliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve muhtarlık olmak üzere 4 ayrı oy kullanacaklar.

 

40 + 5 MECLİS ÜYESİ SEÇİLECEK

Kullanılan oylarla belediye başkanlığının yanı sıra 40 ilçe meclis üyeliği belirlenmiş olacak. En fazla oy alan parti kontenjandan + 5 meclis üyeliği daha kazanacak. 

Pendik’ten 9 Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi seçilecek. Alınan oylara göre  bu sayı partilere dağılacak. Bu seçimlerde İl Genel Mecli Üyeliği kaldırılmış bulunuyor.

 

MECLİS ÜYELERİNİ BELİRLEME SÜRECİ 18 ŞUBAT ’TA SONA ERİYOR

İçinde bulunulan dönem, siyasi partilerin meclis üyesi adaylarını belirleme dönemi. Meclis adaylarının ilçe seçim kuruluna son bildirim tarihi 18 Şubat.

Seçimde başarılı olabilmek adına oldukça önem arz eden bu süreç sonunda; küskünlükler, kavgalar, partiden kopmalar yaşanabilecek.

Siyasileri en fazla zorlayacak bu süreç için de geri sayım başlamış bulunuyor.

 

SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

Pendik’teki seçimlere tüm siyasi partiler ‘ seçimi kazanacağız’ iddiası ile hazırlanıyor. Muhalefet konumundaki partiler, Gezi Olayları ve 17 Aralık Operasyonları’nın AK Parti’yi yıpratarak oy kaybettirdiği düşüncesinde. AK Parti kanadı ise kendinden emin görünüyor.

İnce hesapların yapıldığı ve her türlü sürprizin yaşanabileceği bu süreçte, seçimi kazanmak kesinlikle ‘çantada keklik’ değil.

 

 

PENDİK’TE SAĞ SEÇMEN  AĞIRLIĞI VAR

PENDİK sağ seçmenin ağırlıkta olduğu bir ilçe. Seçmen % 70 civarında sağ partilere oy veriyor. 

Ancak bu cenahtaki oyların sağ partilere yakın dağılması halinde; sol bir partinin seçimi kazanma şansı hep var. ( 1988’deki ilk seçimlerde Burhan Köseoğlu böyle kazanmıştı) 

 

SANAL ORTAMDA PROPAGANDA ZİRVE YAPACAK

Özellikler Gezi Olayları’nda insanların sanal ortamdan haberleşerek de organizasyonlara dahil olmaları, siyasileri fazlasıyla etkilemiş ve harekete geçirmiş durumda. 

Partiler ve başkan adayları bu seçimlerde 2009 yerel ve 2011 genel seçimlerinde olduğundan çok daha yüksek bir oranda internet - facebook - twitter üzerinden propaganda faaliyetlerini yürütüyorlar. 

Bu gelişmelere hazırlıklı olan yerel basın da; haberlerini gazetelerinin yanı sıra internet ve facebook ortamından yayımlayarak, iletişim güçlerini kat kat arttırmış durumda. 

 

33.000  GENÇ İLK KEZ OY KULLANACAK

2009’da yapılan seçimlerde henüz 18 yaşını doldurmadığı için oy kullanamayan 33.000 genç bu seçimlerde ilk kez oy kullanacaklar.

Son dönemde ülke meselelerine ve olaylara duyarlı olduklarını gözler önüne seren bu yeni jenerasyonun % 100’e yakın bir oranda sandığa giderek oy kullanması bekleniyor.

 

2000 GENÇ SOKAKTA OLACAK

Seçim çalışmaları için tüm siyasi partilerin saha çalışmalarında lokomotif güç gençler olacak.

Bez afiş ve bayrakların asılması, el ilanı, broşür ve benzer çalışmaların vatandaşlara dağıtılması gibi bir çok iş için, görev ağırlıklı olarak gençlere düşecek.

Seçime girecek tüm siyasi partilerin, kendi adlarına sahaya sürecekleri bu gençlerin toplam sayısının en az 2000 civarında olacağı hesap ediliyor.

Farklı görüş ve amaçtaki bu gençlerin, gece / gündüz sahada karşı karşıya gelmeleri de kaçınılmaz görünüyor.

Seçim atmosferinin gergin geçebileceği düşünüldüğünde ‘delikanlı’ çağındaki bu gençler arasında çatışmaların olabileceği de düşünülerek tedbirler alınması şart.

 

HABERE YORUM KAT