1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. YKS 2. ek tercih ne zaman başlayacak? YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? | 2. ek yerleştirme ne zaman?

YKS 2. ek tercih ne zaman başlayacak? YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? | 2. ek yerleştirme ne zaman?

Ölçme ve ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, tercihlerin 20-23 Eylül'de kurumun internet sitesi ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılabileceğini ilan etmişti. Ek yerleştirme başvurularının başlamasıyla, 140 puan tercihleri ne zaman başlayacak? YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? | 2. ek yerleştirme ne zaman? soruları da gündeme geldi. İşte detaylar...

YKS 2. ek tercih ne zaman başlayacak? YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? | 2. ek yerleştirme ne zaman?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, herhangi bir okula yerleşemeyen adaylar 20 Eylül 2021 tarihi itibarıyla ek tercih yapmaya başladılar. Bunun ardından 140 puan alan adaylar da ne zaman tercih yapabileceklerini araştırıyor. Peki, 140 puan tercihleri ne zaman başlayacak? YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? | 2. ek yerleştirme ne zaman? İşte detaylar...

YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? 2. ek yerleştirme ne zaman?

140 PUAN TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

YKS sınavında 140 puan alan öğrenciler tercihlerini, ek tercihlerin ardından yapılacak olan ikinci ek yerleştirme aşamasında yapabilecekler. İkinci ek yerleştirmede adaylar, boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün ikinci ek yerleştirmelere ilişkin "2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel (ilk) yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar için herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylara yönelik bu sene iki 'Ek Yerleştirme' yapılacak. 1'inci Ek Yerleştirme aşamasında genel yerleştirmede olduğu gibi Temel Yeterlilik Testi (TYT) için 150, Alan Yeterlilik Testi (AYT)/ Yabancı Dil Testi (YDT) için 180 baraj puanı uygulaması geçerli olacak." açıklamasını yapmıştı.

140 puan alanların tercih takvimi, birinci ek tercihlerin ardından duyurulacak.

Bu kapsamda bilgiler geldikçe haberimizde yer vereceğiz. 

YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? 2. ek yerleştirme ne zaman?

YKS İKİNCİ EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN? | 2. EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN?

YKS Ek tercihler başladı! Tercihlerinizi 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfasından ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapabilirsiniz. 

YKS ilk tercih sonuçları bugün açıklandı. Bu durumda, üniversitelerde boş kalan kontenjanlar dahilinde ikinci ek yerleştirme yapılacak. 

YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? 2. ek yerleştirme ne zaman?

YKS EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

YKS ek tercihler, http://ais.osym.gov.tr sayfası ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılacak. Adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra ek tercih sekmesine tıklayarak açılan ekranda tercihlerini sıralayacak.

Ek tercihler, ÖSYM tarafından hazırlanan Ek Tercih Kılavuzunda bulunan kontenjan ve taban puanlara göre yapılacak.

Ek tercih kılavuzu yayımlandığında haberimizde yer verilecektir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
2
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT