1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. 18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri 2021

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri 2021

Tarihin seyrini değiştiren savaşlardan biri olan Çanakkale Zaferini kutlamak isteyenler geri sayıma başladı. Bu özel ve anlamlı günü anmak isteyen milyonlar, Çanakkale Zaferi sözleri görselleri hakkında sorgulama işlemlerini gerçekleştiriyor. İşte 18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun ve 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri 2021...

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri 2021

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri... 18 Mart Çanakkale Zaferi anmasına kısa bir süre kaldı. Bu derin anlama sahip günde, Çanakkale Zaferi sözleri merak uyandırdı. İşte 18 mart Çanakkale Zaferi ile ilgili en güzel ve en anlamlı sözler...

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ İLE İLGİLİ SÖZLER

Ordu Yok! dediler, Kurulur! dedi. Para Yok! dediler, Bulunur! dedi. Düşman çok! dediler, Yenilir! dedi. Ve dediklerini yaptı. O, Atatürk’tü! 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun.

Malazgirt’te Alpaslan’ın dilinde, Surlarda Ulubatlı’nın elinde, Çanakkale cihadının yılında; Zemin kan kırmızı, ay yıldızı ak, O mübarek bayrak, işte bu bayrak! 18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun.

Yedi düvele karşı iman ve inancıyla Dur! diyen ve Çanakkale Zaferi’ni bizlere yaşatan tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Allah aynı inanç ve şuuru bizlere de nasip etsin.

İstiklalimizin dönüm noktası, vatan aşkının en kutsal fedakârlıklarının yaşandığı Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünü kutluyor, bu şanlı günü bizlere kazandıran ecdadımızı saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyorum.

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

Çanakkale zaferi İmanın imkânı, ebabillerin filleri yendiği gündür… Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun…

Yoktu ekmeği aşı. Yoktu toprağı taşı Çanakkale’yi taşımıştı sırtında. Mangal yürekli bir on başı.. Çanakkale Zaferimizin 104. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Seyit Onbaşı ve Çanakkale Geçilmez Diyen tüm şehitleri rahmet ve minnetle anıyorum.

Kükrüyordu tepeden, Mustafa Kemal, Vatanıma ayak basacaksa düşman, Yaşamanın ne gereği var, En son nefer ölünceye kadar, Dövüşeceksiniz aslanlar, Görecek bütün dünya, Ne aslanlar doğururmuş, Emineler, Hatçeler, Ayşeler, Fatmalar.

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

Savaşmaktan kaçınır, kim varsa alnı kara; Kan dökmeyi bilenler hükmeder topraklara… Kazanmanın sırrını bilmiyorsan git, ara, “Çanakkale” ufkunda, “Sakarya” toprağında.

Kazanmak istersen sen de zaferi, Gürleyen sesinle doldur gökleri Zafer dedikleri kahraman peri, Susandan kaçar da coşana gider Bu yolda herkes bir, ey delikanlı, Diriler şerefli, ölüler şanlı! Yurt için dövüşen başı dumanlı, Her zaman bu şandan, o şana gider. Çanakkale Geçilmez!

ÖYLE BİR DİNLE Kİ İÇİN TİTRESİN! EĞER TİTREMİYORSA İÇİN O ZAMAN SEN; TÜRK DEĞİLSİN VATAN DEĞİLSİN ANA BABA YÂR DEĞİLSİN EVLAT EŞ DOST DEĞİLSİN ŞEHİD OĞLU ŞEHİD DEĞİLSİN! Saygıyla, minnetle… NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve Sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yana yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarını dindiriniz! Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler. Huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdiklerinden sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” M. Kemal ATATÜRK

Toprağı vatan yapan şehitlerimizi Minnet ve Saygı ile anıyoruz. 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Minnetle Yâd ediyoruz.

Onlar canlarını seve seve vermeye hazırdılar. Bu vatan için can verdiler. Sizleri unutmadık, Unutmayacağız… 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Minnetle Yâd ediyoruz.

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

Ay-Yıldız’a sarılanlar… Bu vatan size minnettardır. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Minnetle Yâd ediyoruz.

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Mustafa Kemal ATATÜRK

Çanakkale; Kuvayi Milliye’nin, İstiklal Mücadelemizin temel harcıdır. Çanakkale; Mustafa Kemal Atatürk, Koca Seyit, 57. Alay, Nusret Mayın gemisi ile yazdığımız kahramanlık destanımızdır. Çanakkale Geçilmez destanını yazan kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.

Çanakkale, yurt savunmasının harcı. Çanakkale, her evde bir acı. Çanakkale, şehitler diyarı. Çanakkale, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adı.

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünde bize sarsılmaz bir imanı, zalimler karşısında cesaretle dik durmayı ve hür yaşamayı miras bırakan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Makamları âlî olsun.

Çanakkale: Sözlükler de geçmez lakin gönüllerde ve tarihte; Bir devrin battığı, Türk’ün yedi düvele kafa tuttuğu, Türk ulusunun küllerinden doğduğu yer manalarına gelir.

“Komutanım benim tüfek bozulmuş tetik basmıyor” diyen askere; yüzbaşı;”Tüfek sağlam oğlum senin parmağın kopmuş ” denilen kahramanlık destanıdır ÇANAKKALE

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, ecdadımızın varlığının, birliğinin ve beraberliğinin sembolleri aziz şehitlerimizi başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tekrar rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımızı sunuyorum.

– Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 103. yıldönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi hürmet ve rahmetle yad ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

– Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale Savaşları’nda ve ülkemizin bekası için gerçekleştirilen tüm mücadelelerde şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimizi saygı, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

– Türk Vatanı üzerinde oyun oynanamayacağını bir kez daha tüm dünyaya gösteren büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve canlarını vatan uğruna vermekten çekinmeyen tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygı, şükran ve minnetle eğiliyorum.

– Şehitleri anma günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 103. yıl dönümünde ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

– Çanakkale Zaferi büyük Türk Milletinin dirilişinin destanlaştırdığı bir büyük günün aynı zamanda da ismidir. Bu kutlu zaferin yıl dönümünde zaferin verdiği gururla kahramanlık destanını tarihe altın harflerle kazıyan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

– ’Çanakkale Geçilmez’gerçeğini tüm dünya milletlerinin hafızasına kazıyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve minnetle anıyorum.

– Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferde payı olan tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnet ile anıyoruz.

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

18 MART ŞEHİTLERİ GÜNÜ ŞİİRLERİ / ÇANAKKALE ZAFERİ ŞİİRLERİ

Şiirler duyguların en güzel yansıtan araçtır. Çanakkale Savaşı bizler için, dünya ülkeleri için önemli dönüm noktası olan bir savaştır. Çanakkale'de nasıl mı savaşıldı? İşte bu durum, savaş koşulları şiirlerle çok güzel dile getirilmiş. Çanakkale Türküsü ile dileden dile gönülden gönüle damıtılmıştır. Sizler için en güzel Çanakkale şiirlerini  ve Çanakkale Türküsü;

Dur Yolcu

Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın,

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,

Bir vatan kalbinin attığı yerdir!.

 

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda,

Gördüğün bu tümsek Anadolu'nda

İstiklal uğrunda, namus yolunda,

Can veren Mehmed'in yattığı yerdir!

 

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmed'in düşmanı boğduğu sele,

Mübarek kanını kattığı yerdir!...

 

Düşün ki haşrolan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin,

Bir harbin sonunda bütün milletin,

Hürriyet zevkini tattığı yerdir!...

Necmettin Halil Onan

***

Zafer Türküsü

Yaşamaz ölümü göze almayan,

Zafer, göz yummadan koşana gider.

Bayrağa kanının alı çalmayan,

Gözyaşı boşana boşana gider!

Kazanmak istersen sen de zaferi,

Gürleyen sesinle doldur gökleri,

Zafer dedikleri kahraman peri,

Susandan kaçar da coşana gider.

Bu yolda herkes bir, ey delikanlı,

Diriler şerefli, ölüler şanlı!

Yurt için dövüşen başı dumanlı,

Her zaman bu şandan, o şana gider.

Faruk Nafiz Çamlıbel

***

Zindandan Mehmed'e Mektup

Zindan iki hece, Mehmed'im lâfta!

 Baba katiliyle baban bir safta!

 Bir de, geri adam, boynunda yafta...

 Halimi düşünüp yanma Mehmed'im!

 Kavuşmak mı? .. Belki... Daha ölmedim!

 

 Avlu... Bir uzun yol... Tuğla döşeli,

 Kırmızı tuğlalar altı köşeli.

 Bu yol da tutuktur hapse düşeli...

 Git ve gel... Yüz adım... Bin yıllık konak.

 

 Ne ayak dayanır buna, ne tırnak!

 Bir âlem ki, gökler boru içinde!

 Akıl, olmazların zoru içinde.

 Üstüste sorular soru içinde:

 Düşün mü, konuş mu, sus mu, unut mu?

 Buradan insan mı çıkar, tabut mu?

 

 Bir idamlık Ali vardı, asıldı;

Kaydını düştüler, mühür basıldı.

Geçti gitti, birkaç günlük fasıldı.

Ondan kalan, boynu bükük ve sefil;

 Bahçeye diktiği üç beş karanfil...

 

 Müdür bey dert dinler, bugün 'maruzât'!

 Çatık kaş.. Hükûmet dedikleri zat...

 Beni Allah tutmuş, kim eder azat?

 Anlamaz; yazısız, pulsuz, dilekçem...

 Anlamaz; ruhuma geçti bilekçem!

 

 Saat beş dedi mi, bir yırtıcı zil;

 Sayım var, maltada hizaya dizil!

 Tek yekûn içinde yazıl ve çizil!

İnsanlar zindanda birer kemmiyet;

 Urbalarla kemik, mintanlarla et.

 

 Somurtuş ki bıçak, nâra ki tokat;

 Zift dolu gözlerde karanlık kat kat...

 Yalnız seccâdemin yününde şefkat;

 Beni kimsecikler okşamaz mâdem;

 Öp beni alnımdan, sen öp seccâdem!

 

 Çaycı, getir, ilâç kokulu çaydan!

 Dakika düşelim, senelik paydan!

 Zindanda dakika farksızdır aydan.

 Karıştır çayını zaman erisin;

 Köpük köpük, duman duman erisin!

 

 Peykeler, duvara mıhlı peykeler;

 Duvarda, başlardan, yağlı lekeler,

 Gömülmüş duvara, baş baş gölgeler...

 Duvar, katil duvar, yolumu biçtin!

 Kanla dolu sünger... Beynimi içtin!

 

 Sükût... Kıvrım kıvrım uzaklık uzar;

 Tek nokta seçemez dünyadan nazar.

 Yerinde mi acep, ölü ve mezar?

 Yeryüzü boşaldı, habersiz miyiz?

 Güneşe göç var da, kalan biz miyiz?

 

 Ses demir, su demir ve ekmek demir...

İstersen demirde muhali kemir,

 Ne gelir ki elden, kader bu, emir...

 Garip pencerecik, küçük, daracık;

 Dünyaya kapalı, Allaha açık.

18 Mart Çanakkale Zaferi sözleri resimli, kısa, uzun | 18 mart Çanakkale Zaferi Atatürk sözleri

ÇANAKKALE SAVAŞI'NIN SEBEPLERİ

Güçlü bir devlet olan ve dünya dengelerini altüst eden Almanya'dan rahatsız olan İngiltere ve Fransa'nın, Birinci Dünya Savaşı'nda, Osmanlı Devleti'ne ait olan Çanakkale Boğazını ele geçirerek, müttefikleri Rusya'ya yardım götürmek ve İstanbul'u işgal ederek Osmanlı Devleti'ni savaş dışı bırakmak istemeleridir. Savaş 18 Mart 1915 tarihinde başlamıştır.

İngiltere ve Fransa ile Osmanlı ve Alman orduları arasında geçen ve iki taraftan toplam 500,000'den fazla insanın "kaybına" (ölüm, firar, esir, sakatlanma ve hastalıklar) neden olan savaşın ardından İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı'nı geçememiş, İstanbul'u işgal edememiş, Rusya Federasyonu dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi; doğusunda Pasifik Okyanus; batısında Estonya, Litvanya, Beyaz Rusya, Letonya, Ukrayna, Moldavya, Baltık Denizi; güneyinde Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbeycan, Hazar Denizi, Kuzey Kore, Karadeniz yer alır.Tümünü oku (yeni pencerede açılır)'da zorda kalan çarlık rejimi devrilmiş ve I. Dünya Savaşı 2 yıl uzamıştır. 

ÇANAKKALE SAVAŞININ SONUÇLARI

İngiltere ve Fransa ile Osmanlı ve Alman orduları arasında geçen ve iki taraftan toplam 500,000'den fazla insanın "kaybına" (ölüm, firar, esir, sakatlanma ve hastalıklar) neden olan savaşın ardından İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı'nı geçememiş, İstanbul'u işgal edememiştir. Pek çok tarihçi, Rusya'da zorda kalan çarlık rejimi devrilmesinde ve I. Dünya Savaşı 2 yıl uzamasında bu olayın önemli payı olduğu görüşündedirler.

Çanakkale Savaşı, müttefikleriyle Rusya'nın irtibatını önlemiş, bu arada Lenin ve yandaşları Bolşeviklerin Ekim Devrimi Çarlık Rusyası'nda Gregoryen takvimine göre 25 Ekim 1917'de, (Miladi takvime göre 7 Kasım 1917) Petrograd'daki Kışlık Saray'ın Lenin önderliğindeki Bolşeviklerin eline geçmesiyle başlayan ve Sovyetler Birliği'nin kurulmasına yol açan olaylar dizisidir.Tümünü oku (yeni pencerede açılır)
ile Rusya savaş dışı kalmıştır. Bu durum ihtilal Rusyası ile müttefiklerini birbirinden ayırmıştır. Sovyet Rusya Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara hükumetine belirli ölçüde lojistik destek sağlamıştır.

ŞEHİTLİK İLE İLGİLİ HADİSLER

Hadisler peygamber efendimiz tarafından söylenilen sözlerdir. Bu sözler zamanın ilim adamları tarafından yazılmış ve günümüze kadar gelmiştir. İşte, şehitlik mertebesiyle ilgili başlıca hadisler;

“Ümmetime ağır gelmeyecek olsaydı, hiçbir seriyyeden geri kalmaz, hepsine katılırdım. Allah yolunda şehit olmak, sonra diriltilip tekrar şehit olmak yine diriltilip tekrar şehit olmak isterdim.” (Buhârî, Îman, 26; Müslim, İmâre, 103, 107)

Her kim, bugün düşmandan yüz çevirmeyip sebât eder, şehit düşerse, Cenâb-ı Hak elbette onu cennete koyacaktır. Bugün şehit olanlara Firdevs Cenneti hazırdır. Hücûm ediniz, hamle ediniz!” (İbn-i Hişâm, II, 267-268)

“Şehitliği gönülden arzu eden bir kimse, şehit olmasa bile sevâbına nâil olur.” (Müslim, İmâre, 156)

“–Allah yolunda öldürülen şehittir; Allah yolunda ölen şehittir; bulaşıcı hastalıktan ölen şehittir; ishâlden ölen şehittir; boğularak ölen şehittir.” buyurdu. (Müslim, İmâre, 165; İbn-i Mâce, Cihâd,17)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
2
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT