1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. 20 yıl topladığı kalemlerle koleksiyon yaptı

20 yıl topladığı kalemlerle koleksiyon yaptı

Elazığ'da yaşayan 71 yaşındaki Gazanfer Albayrak, 20 yıldır topladığı kalemlerle kendisine 19 bin adetlik koleksiyon yaptı.

20 yıl topladığı kalemlerle koleksiyon yaptı

Elazığ'da yaşayan 71 yaşındaki iki çocuk babası Gazanfer Albayrak, pek duyulmamış bir koleksiyona imza attı. 20 yıldır topladığı farklı kalemlerle 19 binlik bir koleksiyon oluşturan Albayrak, kategorize ettiği kalemlerin en büyük hobisi olduğunu söylüyor.

HOBİSİ HASTANEDE BAŞLADI

Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde çalışırken doktorlarda gördüğü farklı kalemlerin ilgisini çektiğini söyleyen ve bunun üzerine hobi olarak kalem koleksiyonu yapmaya karar veren Albayrak, elde ettiği kalemleri renk, çeşit ve özellik bakımından kategorize ederek biriktirmeye başladı. Daha öncelerde farklı ürülerin de koleksiyonunu yaptığını ve 15 sene Fırat Ünivesitesi Hastanesi'nde çalıştığını belirten Albayrak, "Bu arada kalem çeşidini çok gördüğüm için içime heves doğdu. Bende pul, kibrit kutusu, para koleksiyonları vardı. Diğerlerini kardeşim almıştı. Daha sonra ben kalem koleksiyonuna başladım. Bugüne kadar geldi. 6 sene önce son bir sayım yaptım. Sayı 19 bin taneydi. Ondan sonra daha saymadım. Bildiğim 19 bin tane. Baktım doktorlarda ve herkesin elinde değişik ve farklı kalemler var. Koleksiyonda çeşidi çok olan şeyde yapılır. Bir ara tespih koleksiyonu yapacaktım, genelde çeşit ve tür aynı olduğunu için bir arkadaş istedi ona verdim. Bende kaleme başladım. Öyle aldı, yürüdü." şeklinde konuştu.

20 yıl topladığı kalemlerle koleksiyon yaptı

"HALA TOPLUYORUM"

Kendisinde olmayan bir kalem gördüğünde sahibinden istediğini söyleyen Albayrak, "Gittiğim esnaftan ve herkesten alırım. Bende olmayan bir kalem olduğunda isterim. Bende olan fazla kalemi kendisi ile değiştiririm. Kalemleri genelde kategorilere ayırdım. Aynı kalemin değişik renklerini seri halde dizdim. Renk olarak da sıraladım. Mavi, siyah, sarı, yeşil olmak üzere hepsini poşetler içerisinde kategorilere ayırdım. Çok büyük bir zevk alıyorum. Boş zamanlarda bazen getirip açıyorum. Topladığım kalemleri bir poşete dolduruyorum. Daha sonra hangi kalem hangi serideyse o kalemleri serilerin içerisine yerleştiriyorum." sözleriyle kalem sevdasının hala devam ettiğini vurguladı.

20 yıl topladığı kalemlerle koleksiyon yaptı

"BENİM İÇİN HEPSİ AYNI DEĞERDE"

Kalemlerinin hepsinin çok değerli olduğunu ve fiyatının kendisi için önemli olmadığını söyleyen Albayrak, “O kadar güzel bir zevk ki. Bende sonra artık ne olur bilemem. Çocuklarım mı alır, sevdiklerine mi dağıtırlar. Sanıyorum eski basit kalemleri atarlar. Kıymetli kalemleri atmazlar, saklarlar. Belki koleksiyonumu devam ettirler. Benim için her biri özel. Hepsinin benin için çok kıymeti var. Basit kalemler  de olsa benim için koleksiyon içeriğinde olduğu için fark etmiyor. En kıymetlisi de en kıymetsizi de benim için aynı değerde.” dedi.

20 yıl topladığı kalemlerle koleksiyon yaptı

"PARAYLA DAHİ VERMEM"

Kalem aşkını kelimelere sığdıramayan Albayrak, “Bende olan fazla kalemler var. Üzerimde taşıyorum bende olmayan kalemlerle onları değiştiriyorum. Bunu sizi alın o kalemi bana verin koleksiyon yapıyorum diyorum. Sağlık ocaklarına kadar gittiğim her yerde o şekilde değişiklik yapıyorum. Elimde ve bende olamayan kalemleri asla vermem. Para verseler de vermem. Ben satın alıyorum. Para ile aldığım çok kalemler var.Eşimde anlayış gösteriyor. Bazen yardım ediyor, beraber değerlendiriyoruz. O da biliyor tabii kıymetini ve değerini." ifadelerini kullandı.

20 yıl topladığı kalemlerle koleksiyon yaptı

HABERE YORUM KAT