1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2019 Trabzon Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Trabzon yerel seçim adayları

2019 Trabzon Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Trabzon yerel seçim adayları

Trabzon Belediye başkan adayları açıklandı. 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde yarışacak adaylar belli oldu. Peki Trabzon Belediye başkan adayları kim oldu? İşte AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP Trabzon Belediye başkan adayları

2019 Trabzon Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Trabzon yerel seçim adayları

2019 Belediye başkan adayları yerel seçimleri için merak ediliyor. Peki AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP Trabzon Belediye başkan adayları kim oldu?

2019 yerel seçimleri için belediye başkan adayları açıklandı.Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere en son 24 Haziran'da sandık başına giden Türk seçmeni, bu kez 31 Mart'ta yerel yöneticileri belirlemek için oy kullanacak.

2019 Trabzon yerel seçim adayları

Tüm siyasi partiler, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde de sandıktan başarıyla çıkmak istiyor. Bu bağlamda her parti kendi adayını belirledi.

untitled-4.gif

AK Parti Trabzon Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

TRABZONDÜZKÖYAK PARTİYILMAZANKARA
TRABZONDERNEKPAZARIAK PARTİMEHMETAŞIK
TRABZONKÖPRÜBAŞIAK PARTİALİAYDIN
TRABZONVAKFIKEBİRAK PARTİMUHAMMETBALTA
TRABZONTONYAAK PARTİOSMANBEŞEL
TRABZONARAKLIAK PARTİRECEPÇEBİ
TRABZONBEŞİKDÜZÜAK PARTİHARUNDEMİRCİ
TRABZONAKÇAABATAK PARTİOSMAN NURİEKİM
TRABZONORTAHİSARAK PARTİAHMET METİNGENÇ
TRABZONARSİNAK PARTİMUHAMMET SAİTGÜRSOY
TRABZONMAÇKAAK PARTİKORAYKOÇHAN
TRABZONHAYRATAK PARTİSALİHÖZTEL
TRABZONYOMRAAK PARTİİBRAHİMSAĞIROĞLU
TRABZONOFAK PARTİSALİM SALİHSARIALİOĞLU
TRABZONÇAYKARAAK PARTİHANEFİTOK
TRABZONSÜRMENEAK PARTİRAHMİÜSTÜN

CHP Trabzon Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

TRABZONORTAHİSARCHPMEHMET SALİHAKYÜZ
TRABZONTONYACHPŞUAİBAYDIN
TRABZONÇAYKARACHPHASANDÜZGÜN
TRABZONDÜZKÖYCHPFEHMİKÖROĞLU
TRABZONSÜRMENECHPKEMALKÜÇÜKALİ
TRABZONOFCHPHİLMİSARAL
TRABZONMAÇKACHPMUSATURAN
TRABZONVAKFIKEBİRCHPEMİNULU DÜZ
TRABZONBEŞİKDÜZÜCHPRAMİSUZUN

MHP Trabzon Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

TRABZONŞALPAZARIMHPREFİKKURUKIZ
TRABZONÇARŞIBAŞIMHPMÜMİNNUHOĞLU

İYİ Parti Trabzon Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

TRABZONAKÇAABATİYİ PARTİOSMANAKBULUT
TRABZONYOMRAİYİ PARTİMUSTAFABIYIK
TRABZONÇAYKARAİYİ PARTİHANİFEBİRİNCİ
TRABZONDERNEKPAZARIİYİ PARTİCEVDET CEMALCANSIZ
TRABZONŞALPAZARIİYİ PARTİMEHMETÖNGÖZ
TRABZONARSİNİYİ PARTİSUATSARIALİOĞLU
TRABZONARAKLIİYİ PARTİHASANSUİÇMEZ
TRABZONÇARŞIBAŞIİYİ PARTİMEHMETTURAN

HDP Trabzon  Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Adayları henüz belli olmadı. Adaylar belli olur olmaz bu sayfa güncellencektir.

2019 Yerel seçim takvimi

31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek olan yerel seçim öncesi, seçim takvimi açıklandı. Seçmen kaydı sorgulama Ocak ayının ikinci haftasına başlayacak. Bu seçimde de her seçimde olduğu gibi seçmen kayıtları YSK ve e-Devlet üzerinden internet ortamında da yayınlanacak.

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) seçimle ilgili çalışmalar sürüyor. YSK tarafından hazırlanacak seçim takvimi, 1 Ocak 2019 Salı günü işlemeye başlayacak.

SEÇMEN KAYITLARININ SORGULANMASI OCAĞIN İKİNCİ HAFTASI

Açıklanması beklenen seçim takvimine göre, seçim sürecinin başlamasıyla ilk olarak seçime katılabilecek siyasi partiler YSK tarafından ilan edilecek.

Ardından siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ya bildirmeleri istenecek.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinin güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılması, www.ysk.gov.tr'de de seçmen kayıtlarının sorgulanmasına ocak ayının ikinci haftasında başlanacak.

Takvime göre, ocak ayının son günlerinde siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK'da kura çekilecek.

Aynı gün siyasi partilerin, ön seçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine dair Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca gönderilen listeler, ön seçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevreleriyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listeler askıya çıkarılacak ve ön seçim - aday yoklaması seçmen listelerine yapılacak itirazlar başlayacak.

belediye-baskan-adaylari-belli-oldu-–-2019-yerel-secim-adaylari.jpg

YEREL SEÇİMLER ŞUBAT AYI TAKVİMİ

Öngörülen takvime göre, hangi siyasi partinin hangi seçim çevrelerinde ön seçime ya da aday yoklamasına katılacakları şubat ayı başında ilan edilecek.

Sandık bölgesi askı listelerindeki değişiklikler işlenerek seçmen kütükleri şubat ayının ilk haftasında kesinleştirilecek.

Siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek ilçe seçim kurullarına şubat ayının ikinci haftasında vermesi gerekecek.

Aday listelerindeki eksiklikleri siyasi partiler şubat ayının üçüncü haftasına kadar tamamlayacak. Ertesi gün geçici aday listeleri ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı da bu süreçte yapılacak.

YEREL SEÇİMLER MART AYI SÜRECİ

Planlanan seçim takvimine göre mart ayının ilk günü, aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü olacak. Bu ayın başında, kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine de aynı gün başlanacak.

Seçim propaganda ve yasaklarının, seçime 10 gün kala yani 21 Mart'ta başlaması öngörülüyor.

Seçime bir hafta kala seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

Seçim propagandası seçimden bir gün önce, 30 Mart'ta saat 18.00'de sona erecek. Türkiye 31 Mart'ta oy vermek için sandık başına gidecek.

2019-yerel-secim-takvimi--001.jpg

2019 yerel seçimlerde kaç doğumlular oy kullanacak?

Kasım 2019'da yapılması beklenen seçimlerin 5 ay geriye çekilerek, 24 Haziran 2018'de yapılacak olması oy kullanmayı bekleyen gençlerin de takvimini değiştirdi. İlk planlara göre örneğin 3 Kasım 2019 Pazar günü yapılacak seçimlerde 3 Kasım 2001'de doğan biri, 18 yaşını tam doldurduğu için sandığa gidebilecekti. Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahip. Buna göre 2019 yerel seçimlerinde 2001 doğumlular oy kullanmak için sandığa gidebilecek. Buna göre 2019'da seçilebilecek biri, 18 yaş bandında olması durumunda yaş şartını karşılayamazsa aday olamayacak.

HABERE YORUM KAT