1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. 28 ŞUBAT (POST-MODERN DARBE )
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

28 ŞUBAT (POST-MODERN DARBE )

Bin yıl süreceği iddia edilen bir süreçti: 28 Şubat. Mimarları yanılsa da demokrasi tarihine kara bir leke olarak gecen 28 Şubat süreci, 19’ıncı yıl dönümünde bir kez daha sorgulanıyor.

Rahmetli , Necmettin Erbakan hocanın BaşBakan, Tansu Çiller’in dışişleri bakanı olduğu 28 Şubat 1997’de olağanüstü toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla başlayan ve irticaya karşı, ordu ve bürokrasi merkezli süreçti. Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar ve bu kararların uygulanması sırasında Türkiye’de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda yaşanan değişimlere neden olan bir süreçti. O dönem  Yaşananlar, post-modern darbe olarak adlandırıldı .Bu dönem başta muhafazakar kesime karşı başörtüsü yasağı gibi uygulamalara sahne olmuş, başörtülü öğrenciler okullardan atılmış, ikna odaları kurulup başlarını açmaları için zorlanmış ve çok sayıda kamu personeli işinden atılmıştı. “İrticayla mücadele eylem planı” ile anılan bu süreçte verilen kararların ve yaptırımların uygulanıp uygulanmadığı denetlemek için Çevik Bir öncülüğünde Batı Çalışma Grubu kurulmuş, 28 Şubat sürecinin yargılamaları ilk kez Ergenekon davaları ile başlamıştı.

0 günden bu günlere aradan tam 19 yıl geçmiş  o gün yapılan zulümler eziyetler hala unutulmamış o günün siyasi Başbakanı rahmetli Erbakan hoca bu kararları zorla kerhen kabul etmiş ancak hiçbir kararı uygulamaya koymamış işi yavaşlatmıştı,  zaten hatırlayın o süreci o dönemin kudretli kişileri Erbakan hocanın bu tavrını görmüş zorla istifa ettirilerek o günkü batı çalışma gurubunun talimatlarını birebir uygulayacak birisi aranmış sonunda da  o zamanki anavatan partisinin genel başkanı Mesut Yılmaz çeşitli alavere ve dalaverelerle  Başbakan yapılmıştı. Yine hatırlayın Mesut Yılmaz’ın başbakanlığı döneminde batı çalışma gurubunun  uygulamaları birebir hatta daha fazlası uygulanmış millete adeta kabus gibi sonuçları olan süreç yaşatılmıştı.

Sonuçta ne oldu?
 Hani 28 Şubat süreci  1 yıl değil bin yıl sürecekti?
Şükürler olsun üç yıl bile sürmedi. Hatta şimdi o dönemin kudretli insanları yargılanıyor  ve o dönemim siyasetçilerde siyaset sahnesinden silindiler.

Demek ki  eninde sonunda yanlış kişiler ve yanışlıklar cezasını çekiyor. İnşallah bu millet tekrardan 28 Şubat süreçlerini bir daha yaşamaz, bizde milletçe o yılları unutmaz ve o yıllardan dersler çıkararak ülkemize ve  demokrasiye sahip çıkarak darbe dönemlerini bir daha yaşamayız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT