1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 50 hafta hapis cezasına çarptırılmıştı ama...

50 hafta hapis cezasına çarptırılmıştı ama...

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İngiltere'de görülen Abd'ye iade yargılaması şimdilik bitti. Mahkemede "Beni Abd'ye iade etmeyin" ifadelerini kullanan Assange'in davası 30 Mayıs'a ertelendi.

50 hafta hapis cezasına çarptırılmıştı ama...

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İngitere'deki, Abd'ye iade yargılaması görüldü. Mahkemede "Beni Abd'ye iade etmeyin!" dediği öğrenilen  Assange'nin davası ise ay sonuna ertelenmiş oldu.

DÜNKÜ DAVADA İSE 50 HAFTA HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

İngiltere'de 2012'de yargılanırken Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığındığı ve kefaletle salıverilme koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle, dünkü davada 50 hafta hapis cezasına çarptırılmıştı.

Assange, Haziran 2012'de kendisi adına tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için ise İsveç'e iadesi gündemdeyken Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmasıyla gündemdeydi.

SIĞINMA HAKKI BİTİNCE TUTUKLANMIŞTI

Ekvador'da iktidarın değişmesiyle birlikte ABD yanlısı Lenin Moreno başa geçmişti. Washington yönetimi Assange'a tekrar sığınma talebi verilmemesi için uzun süredir baskı yapıyordu. ABD istediğini geçtiğimiz haftalarda almıştı. Assange'ın Ekvador'un kendisine verdiği sığınma talebi dolunca, İngiltere polisi tarafından geçtiğimiz haftalarda gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

ABD'NİN SKANDALLARINI DA ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Washington'un yıllardır peşinde olduğu Wikileaks kurucusu Julian Assange, ABD'nin Irak ve Afganistan'daki karanlık geçmişini ortaya koyan isim olarak biliniyor. Assange'ın Wikileaks üzerinden yayımladığı belgelerde, Irak ve Afganistan'da sivillerin katlinin gizlenmesi ve mahkumlara işkence edilmesi gibi bilgiler yer alıyor. Irak dosyasında, haber ajansı Reuters'ın 2 çalışanı dahil 15 kişinin öldürülmesine ilişkin görüntüler, teslim olmak üzere bir askeri üsse gelen 2 kişinin helikopterle vurulması, ABD askerlerinin parmağını kestikleri bir mahkumu asitle yakmaları, bir mahkumun ABD askerlerinin gözü önünde infaz edilmesi gibi belgeler bulunuyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT