1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ABD Başkanı Joe Biden açıkladı: Afganistan'daki askeri misyonumuz 31 Ağustos'ta sona erecek

ABD Başkanı Joe Biden açıkladı: Afganistan'daki askeri misyonumuz 31 Ağustos'ta sona erecek

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, açıklamasında "Afganistan'daki askeri misyonumuz 31 Ağustos'ta sona erecek. Taliban, askeri açıdan 2001'den bu yana en güçlü durumda. Orada kalsaydık askerlerimiz daha çok saldırıya uğrayacaktı" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden açıkladı: Afganistan'daki askeri misyonumuz 31 Ağustos'ta sona erecek

ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilme süreci Nisan'da başladı. Çekilmenin 11 Eylül Cumartesi günü tamamlanması planlanıyordu. Fakat Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 31 Ağustos'a dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Afganistan'daki askeri misyonumuz 31 Ağustos'ta sona erecek. Taliban, askeri açıdan 2001'den bu yana en güçlü durumda. Orada kalsaydık askerlerimiz daha çok saldırıya uğrayacaktı"

Joe Biden’ın kararının ardından ABD, 984 adet C-17 yükü kadar malzemeyi Afganistan'dan çıkardı ve Savunma Lojistik Ajansına imha edilmek üzere 17 bin 74 parça ekipman teslim etti. ABD'nin Afgan halkına verdiği desteğin devam edeceğini söyleyen Biden yaptığı açıklamada ayrıca, Afganistan’da ABD ordusunda yardım eden tercümanlara seslenerek, “ABD'de sizin için bir ev var” ifadelerini kullandı.

7 ASKERİ TESİS, AFGAN ULUSAL ORDUSUNA TESLİM EDİLDİ

ABD'nin Afganistan'daki 7 askeri tesisi, Afgan ulusal ordusuna teslim ettiği vurgulanan açıklamada, "Merkez Kuvvetler Komutanlığı, çekilmenin yüzde 90'ından fazlasının tamamlandığını tahmin ediyor." bilgisi paylaşıldı. Komutanlık, çekilen asker sayısını henüz resmi olarak açıklamıyor.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT