1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan koronavirüs salgınına ilişkin telefon diplomasisi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan koronavirüs salgınına ilişkin telefon diplomasisi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra birçok ülkeye sıçrayan ve ölümlere neden olan koronavirüs salgınıyla mücadele ve iş birliği kapsamında Mısır, Kazakistan ve Slovakya liderleriyle görüşme gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı  Pompeo'dan koronavirüs salgınına ilişkin telefon diplomasisi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, koronavirüs salgınına ilişkin Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Slovakya Başbakanı seçilen Igor Matovic ile görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı..

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Mısırlı mevkidaşı Şükrü ile bölgesel sorunlar ile birlikte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede ABD ve Mısır iş birliğine vurgu yaptığı belirtti. Ortagus; Pompeo'nun, Şükrü'ye ABD vatandaşlarının ülkelerine dönmesi konusunda verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiği ifade edildi.

Ayrıca Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüşen Pompeo'nun, yine salgın konusunda iş birliğinin önemine değindiği ve Kazakistan sağlık altyapısının geliştirilmesi amacıyla her iki ülkenin sağlık bakanlıklarının yaptığı ortak çalışmaları takdir ettiği belirtildi.

Bununla birlikte açıklamada, "Bakan Pompeo ve Cumhurbaşkanı Tokayev, Bakan Pompeo'nun şubat ayında Kazakistan'a yaptığı ziyarette tartışıldığı üzere, ikili ve küresel ilişkiler konusunda iş birliği yapma kararlarında da mutabık kaldılar." sözlerine yer verildi.

Son olarak Pompeo'nun Slovakya Başbakanı Matovic'i yapılan seçimlerde elde ettiği başarıdan dolayı tebrik ettiği ve ABD-Slovakya ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gerektiğinin vurguladığı belirtildi.

Açıklamada, "Bakan ve Slovakya'nın seçilmiş başbakanı Kovid-19 ile ortak mücadele ve Batı Müttefikleri olarak savunma, siber güvenlik, enerji güvenliği ve altyapı geliştirme konusundaki iş birliğini de ele aldı." denildi.

HABERE YORUM KAT