1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ABD'li uzmanlardan koronavirüs ile ilgili ezberbozan çıkış!

ABD'li uzmanlardan koronavirüs ile ilgili ezberbozan çıkış!

ABD'li uzmanlar, mutasyona uğrayan Kovid-19'un genetik benzerlik gösteren SARS virüsünde 2013 yılında gerçekleşen bir değişikliği yansıttığını belirtti. Uzmanlar, bunun Kovid-19'un 'zayıflıyor olabileceğinin göstergesi olduğunu da belirtti.

ABD'li uzmanlardan koronavirüs ile ilgili ezberbozan çıkış!

Journal of Virology isimli bir dergi için Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Doktor Efren Lim ile ekibi Kovid-19 ile ilgili bir çalışmaya yer verdi. 

Uzmanlar Journal of Virology'de yer verilen çalışmada, Kovid-19'un nasıl yayıldığı, adapte olduğu ya da mutasyona uğradığı ileilgili genetik kodunu hızlı okumak için ''yeni nesil dizileme'' adı verilen yeni bir teknoloji kullandı.

Arizona'daki koronavirüs hastalarının burnundan alınan 382 numunenin incelendiği belirtilen çalışmada, virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik ve genetik alfabedeki 81 harfin ''tamamen'' yok olduğunun fark edildiği kaydedildi. 

Dr. Lim, ''Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi.'' değerlendirmesinde bulundu. 

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüste de rastlandığını farkettiklerini kaydetti. 

Bu nedenle mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün ''zayıflıyor olabileceğine'' dikkati çeken uzmanlar, virüsün zayıflayıp zayıflamadığını söylemek içinse çok erken olduğunun altını çizdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
2 Yorum