1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. ÖSYM Başkanı Aygün duyurdu: YKS İkinci Ek Yerleştirme sonuçları açıklandı!

ÖSYM Başkanı Aygün duyurdu: YKS İkinci Ek Yerleştirme sonuçları açıklandı!

YKS 2.ek tercihler adaylar tarafından heyecanla bekleniyor. YKS ek tercih sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı. Bununla birlikte adaylar YKS 2. ek tercihlerini kontrol etmekle birlikte, YKS 3. tercihlerin ne zaman başlayacağını ve kılavuzların erişime açılıp açılmadığını merak ediyor. ÖSYM başkanı Halis Aygün, ek tercihlerin başlamasın duyurmasının ardından, 18 ekim 2021 (bugün) itibariyle sona ereceğini de duyurdu.

ÖSYM Başkanı Aygün duyurdu: YKS İkinci Ek Yerleştirme sonuçları açıklandı!

2021-YKS ikinci ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM başkanı Halis Aygün'ün yaptığı açıklama ile netlik kazandı. Aygün'ün açıklamasına göre başvuruların 14 Ekim 2021 tarihi itibarıyla alındığını duyurmuştu. 

Halis Aygün paylaşımında "Değerli adaylarımız, 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme tercih işlemlerini yarın başlatacağız. Tercihlerinizi 14-18 Ekim tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim." ifadelerine yer verdi.

YKS 2.ek tercih (3.tercihler) ne zaman başlıyor, kılavuz açıklandı mı 2021? YKS'den 140 puan tercihleri ne zaman başlayacak?

YKS 2.EK TERCİH (3.TERCİHLER) NE ZAMAN BAŞLIYOR, KILAVUZ AÇIKLANDI MI 2021?

YKS ikinci ek yerleştirme için yerleştirme puanlarının sonuç Belgelerine Yansıtılması ile ilgili bir açıklama yapıldı. İşte o açıklama; "2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ikinci ek yerleştirme işlemleri, 29.09.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulunun belirlediği esaslar doğrultusunda Başkanlığımızca yapılacaktır. 2021-YKS sonuçlarına göre TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç belgelerine yansıtılmıştır. Adaylar, sonuç belgelerine 07 Ekim 2021 tarihinde saat 10.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir.2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde,ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur. ÖSYM BAŞKANLIĞI"

YKS 2.ek tercih (3.tercihler) ne zaman başlıyor, kılavuz açıklandı mı 2021? YKS'den 140 puan tercihleri ne zaman başlayacak?

YKS İKİNCİ  EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI MI 2021?

ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Halis Aygün, YKS ek tercihlerine ilişkin, "Birinci ek yerleştirme sonucuna göre yerleşecek olan adayların kayıtları tamamlandıktan sonra belli olacak boş kontenjanlar için de ikinci ek yerleştirme süreci başlatılacak. İkinci ek yerleştirmede, genel yerleştirme ve birinci ek yerleştirmede yerleşemeyen adaylar ile TYT puanı en az 140 olan adaylar ve AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar tercih yapabilecek." açıklamasında bulundu. 

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, ikinci ek tercihlere yönelik yaptığı duyuruda"14-18 Ekim 2021 tarihlerinde tercihlerini aldığımız 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr adresimizden açıklanmıştır." ifadelerine yer verdi.

YKS 2.ek tercih (3.tercihler) ne zaman başlıyor, kılavuz açıklandı mı 2021? YKS'den 140 puan tercihleri ne zaman başlayacak?

YKS İKİNCİ EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

YKS ek tercihler, http://ais.osym.gov.tr sayfası ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılacak. Adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra ek tercih sekmesine tıklayarak açılan ekranda tercihlerini sıralayacak.

Ek tercihler, ÖSYM tarafından hazırlanan Ek Tercih Kılavuzunda bulunan kontenjan ve taban puanlara göre yapılacak.

Ek tercih kılavuzu yayımlandığında haberimizde yer verilecektir. 

YKS 2.ek tercih (3.tercihler) ne zaman başlıyor, kılavuz açıklandı mı 2021? YKS'den 140 puan tercihleri ne zaman başlayacak?

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
318
2
1
3
2
2
3
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT