1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Ak Partide Kongre Süreci Başlıyor
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Partide Kongre Süreci Başlıyor

İktidar partisi  Ak Partide  kongre süreci 12 Ekim’de delege seçimleriyle başlıyor. İlçe kongreleri ise 1 Kasım ve 31 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. İstanbul İl kongresi ise 22 Şubat’a kadar tamamlanmış olacak..

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı kongre sürecini yürütecek olan 5 kişilik bir komisyon belirledi. İl Başkan Yardımcısı Ahmet Cin’de bu komisyonun üyelerinden birisi oldu. Ahmet Cin’in bu komisyonda beş kişiden biri olması renkli ve çekişmeli geçmesi beklenen Pendik ilçe seçimlerini daha da ilginç hale getirmiş olacağa benziyor .İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun çok yakın arkadaşı olduğu söylenen  Ahmet Cin’in koyacağı tavır çok önemli gözüküyor..

Pendik Siyasi kulislerde daha şimdiden  bir çok adayın  ismi dolaşmaya başladı. Başta  mevcut ilçe Başkanı Turgay Kılıç’ın tekrar aday olmayı düşündüğü, bunun yanı sıra eski ilçe Başkan adayı  Murat Kaya,  Gençlik kolları Başkanı Erkan Gül, İlçe Başkan yardımcısı Serkan Kaya ve meclis üyesi Murat Türkyılmaz’ın adları  geçiyor.  Kongre sürecine kadar aday sayılarının artması bekleniyor.  Hatta konuşulan başka bir konu;  Murat Kaya, Erkan Gül ve Serkan Kılıç ‘ın mevcut ilçe başkanı Turgay Kılıç’a karşı birleşerek tek aday üzerinde anlaştıkları ve seçime tek listeyle  girecekleri....

Bu arada Ak Parti genel merkezinin aldığı bir karar aday olması konuşulan kişilerin işini zorlaştırıyor.  Ak Parti genel merkezi , il ve ilçe kongrelerine tek listeyle gidilmesi  kararını alıyor.Bu konuda açıklama yapan il başkan yardımcısı ve komisyon üyesi Ahmet Cin; Kongreler öncesinde il başkanlığında belediye başkanları, ilçe başkanları ve İstanbul milletvekilleriyle görüşme gerçekleştireceklerini , ”İl Başkanı-mız Aziz Babuşcu ile birlikte milletvekillerimizle görüşeceğiz. İl Başkanımız da belediye başkanları ve ilçe başkanlarıyla görüşme gerçekleştirecek. Genel merkezimiz kongrelerde tek liste olmasına büyük önem veriyor.Bizde Çalışmalarımızı buna göre planladık. İstanbul ilçe kongrelerinin tek liste ile gerçekleşmesi için gayret göstereceğiz.”diyor..

İşte esas sorunda burada başlıyor. Ak Parti İstanbul il başkanlığı nasıl bir yol izleyecek de tek listeyle kongreye gidilmesini sağlayacak. O isim kim olacak? O isim mevcut ilçe başkanı mı olacak ? Mevcut ilçe başkanı tekrar aday gösterilirse diğer adaylar nasıl ikna edilecek?  Bu durum karşısında aday olmayı düşünenlerin tavrı ne olacak? İl Başkanlığının aldığı karara  rağmen aday olacaklar mı? Yoksa il başka bir formülle herkesimin kabul edebileceği başka bir adaylamı kongreye tek liste ile  girmek isteyecek?  Aday gösterilmesse mevcut ilçe başkanının tepkisi ne olacak? İşte cevabı merakla beklenen bir sürü soru değil mi? Siyaseti renkli kılan durum da bu. Biz de merak ediyoruz, bekleyip göreceğiz. İnşallah sonuçlar her kesim için hayırlı olur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Mübarek Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar ,

sağlık mutluluk, esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum