1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti'nin Erdoğan'dan sonraki lideri kim olmalı?' anketinden çıkan sürpriz isim!

AK Parti'nin Erdoğan'dan sonraki lideri kim olmalı?' anketinden çıkan sürpriz isim!

AK Parti'de Recep Tayyip Erdoğan sonrası lider kim olacak sorusu sorulmaya başlandı. Center for American Progress tarafından Metropoll Araştırma Şirketi’ne 20-26 Ekim tarihlerinde Erdoğan'sız bir AK Parti’de kimin lider olabileceğine ilişkin araştırma yaptırıldı.

AK Parti'nin Erdoğan'dan sonraki lideri kim olmalı?' anketinden çıkan sürpriz isim!

"Erdoğan’dan sonraki AK Parti lideri kim olmalı?" Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Recep Tayyip Erdoğan sonrası lider kim olacak sorusu sorulmaya başlandı.

Washington merkezli liberal Amerikan kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi’nin (Center for American Progress), Metropoll Araştırma Şirketi’ne 20-26 Ekim tarihleri arasında Erdoğansız bir AK Parti’de kimin lider olabileceği ile ilgili araştırma yaptırdı.

Odatv’den Furkan Karabay’ın haberine göre ankette, kendilerini AK Parti’li olarak tanımlayan kişilerin yüzde 74’ünün Erdoğan’a hala sadık olduğunu belirtildi.

Araştırmaya göre, yaşlı ve daha az eğitimli AK Parti’li kesimin, genç ve daha iyi eğitimli AK Parti’li kesime göre Erdoğan’a daha sadık olduğu ifade edildi.

Ayrıca, katılımcılara “Erdoğan dışında birisinin AK Parti lideri olabileceğini düşünmeleri” istendi. Sonuçlara göre, AK Parti’li katılımcıların yüzde 21’i Erdoğan dışında başka bir AK Parti lideri düşünebileceklerini söyledi. Öte yandan AK Parti’li katılımcıların yüzde 73’ü, başka bir AK Parti lideri düşünemediklerini, AK Parti’yi bir arada tutanın Erdoğan olduğunu söyledi.

Erdoğan dışında başka bir AK Parti lideri düşünebilenlerin yüzde 17’si İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yüzde 12’si eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yüzde 8’i eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 8’i Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve yüzde 7’si ise 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cevabını verdi.

HABERE YORUM KAT