1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Alevilere hakaret etmişti! Pınar Fidan hakkında soruşturma

Alevilere hakaret etmişti! Pınar Fidan hakkında soruşturma

İstanbul Kadıköy'de Pınar Fidan isimli kişinin gerçekleştirdiği stand-up gösterisinde Alevilere yönelik olarak "Hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var” şeklinde sözleri sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı.Olayın ardından harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Alevilere hakaret etmişti! Pınar Fidan hakkında soruşturma

Sosyal medya mecralarından Twitter'a düşen bir videoda Pınar Fidan isimli kadın gerçekleştirdiği stand-up gösterisinde alevi vatandaşlara yönelik sözleri tepki çekti. Olayın ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı üzerine soruşturma başlattı.

BAŞSAVCI: İŞLEMLER SÜRATLE VE TİTİZLİKLE YAPILDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar da konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“19.03.2020 günü sosyal medyada bir bayan şahsın stand-up gösterisi sırasında Alevi vatandaşlara yönelik sözler söylediğine dair yayınlar yapıldığının belirlenmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Halkın Kin ve Düşmanlığa Tahrik’ suçundan (TCK.m.216) soruşturma başlatılmış olup, soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılması amacıyla gereken tüm işlemlerin süratle ve titizlikle yapıldığı, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İşte Twitter'da paylaşılan o video:

 

GÖSTERİNİN YAPILDIĞI MEKANDAN AÇIKLAMA

Bu arada gösterinin yapıldığı Aylak isimli mekan da bir özür metni yayınladı. O açıklamada şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde mekanımızda sahne alan kişinin gösterisiyle ilgili medyada çıkan olumsuz haberler ve sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine sizleri konuyla ilgili bilgilendirmek istedik. Aylak Bar kurulduğu günden bu yana birçok konser, şiir dinletisi ve farklı sahne performansına ev sahipliği yapan bir mekandır. Bu şekilde gündeme gelmek bizleri derinden üzdü. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, genç yeteneklere her zaman kapılarına açan işletmemizin rolü yapılan gösterilere mekân sağlamaktır. Bu gösteriler farklı birçok mekânda sahnelenen gösterilerdir. Gösterilerin içerik üretimi sanatçıların sorumluluğundadır. Bahsi geçen kişinin mekanımızla organik bir bağı yoktur. Bundan sonrasında da herhangi bir bağı olmayacaktır. Yüreği incinen tüm dostlarımızın üzüntüsüne ortağız. Aylak Bar olarak, ayrımcılık yapmadan toplumun her kesiminin her zaman yanındayız ve herkesi sevgiyle kucaklıyoruz.”

İRONİ YAPMIŞ!

Pınar Fidani Tuz Biber isimli stand-up gösterisinde Madımak Katliamı’na da göndermede bulunarak “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var” ifadelerini kullanmıştı. Tepkiler üzerine Instagram hesabından bir açıklama yapan Fidan, ironi yaptığını savunmuş, kendisinin de Alevi olduğunu yazmıştı. Tepkilerin artması üzerine ise Fidan, hesabını kapatmıştı.

HABERE YORUM KAT