1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan flaş karar: Görevini bırakıyor

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan flaş karar: Görevini bırakıyor

Amazon şirketinin kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos, çalışanlarına yolladığı mektupla üst yöneticilik görevinden ayrılacağını bildirdi.

Amazon'un kurucusu  Jeff Bezos'tan flaş karar: Görevini bırakıyor

Dünyanın en önemli şirketleri arasında yer alan  ABD'li e-ticaret devi Amazon'un 2020 yılının son çeyreğine ilişkin bilançosu açıklandı. 

Şirkette bu yıl yönetici değişikliğine gidileceği belirtilen açıklamada, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un yılın üçüncü çeyreğinde üst yöneticilik görevinden ayrılacağı bildirildi. 

YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNDE KALMAYA DEVAM EDECEK

Açıklamada, Bezos'un şirketin yönetim kurulu başkanı olarak kalmaya devam edeceği aktarılarak, Amazon'un üst yöneticiliğine Andy Jassy'nin geleceği kaydedildi. 

GELİR 100 MİLYAR DOLARI AŞTI

Şirketin 2020'nin son çeyreğine ait finansal sonuçlarının da paylaşıldığı açıklamada, Amazon'un çeyreklik gelirinin ilk kez 100 milyar doları aştığı dikkati çekti. 

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan flaş karar: Görevini bırakıyor

SATIŞLAR YÜZDE 44 ARTTI

Açıklamada, Amazon'un satışlarının 2020'nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 44 artarak 125,6 milyar dolara ulaştığı kaydedildi. 

Şirketin satışlarının 2020 yılı genelinde de arttığına işaret edilen açıklamada, Amazon'un satışlarının 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 38 artışla 386,1 milyar dolara çıktığı belirtildi. 

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan flaş karar: Görevini bırakıyor

HİSSE BAŞINA KAR 14 DOLAR

Açıklamada, şirketin net karının ise geçen yılın dördüncü çeyreğinde 7,2 milyar dolara yükseldiği, hisse başına karının da 14,09 dolar olduğu bildirildi. Şirket, 2019'un dördüncü çeyreğinde 3,3 milyar dolar kar açıklamıştı. 

Amazon'un net karının 2020 yılı genelinde 21,3 milyar dolar olduğu kaydedilen açıklamada, hisse başına karının ise geçen yıl 41,83 dolar olduğu bildirildi. Amazon, 2019'da 11,6 milyar dolar kar etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT